Mechanizm działania dźwigni operacyjnej

Istnienie progu rentowności jest związane ze stałością pewnej części kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa jako całości. Stąd przy niezmienności pozostałych czynników wpływających na rentowności przedsiębiorstwa, każdy przyrost sprzedaży powoduje jeszcze szybszy przyrost zysku operacyjnego. Zjawisko to nazywa się

dźwignią operacyjną, która w praktyce wykorzystywana jest w podejmowaniu decyzji dotyczących struktury majątku firmy.

Zastosowanie dźwigni operacyjnej przy planowaniu zysku operacyjnego

Wielkość planowanego zysku operacyjnego zależy od planowanego wzrostu sprzedaży, ale także od stopnia dźwigni operacyjnej. W praktyce może wystąpić sytuacja w której zarząd spółki jest bardziej zainteresowany wpływem sprzedaży nie tylko na zysk operacyjny, co na przepływy pieniężne. W niektórych okresach staje się ważniejszy dopływ gotówki

do przedsiębiorstwa i kontynuowanie działalności nawet z rachunkową stratą (strumienie wpływów nie muszą się pokrywać ze strumieniami przychodów i kosztów w ustalonym czasie). Chcąc wyznaczyć próg rentowności wyłącznie dla wielkości pieniężnych należy z rachunku wyłączyć elementy niepieniężne (do wpływów nie będących przychodami – przedpłaty, zaliczki zaś kosztem o charakterze niepieniężnym jest amortyzacja).

STRUKTURA FINANSOWA I WYKORZYSTANIE DŻWIGNI FINANSOWEJ

Sprawne funkcjonowanie gospodarki finansowej przedsiębiorstwa zależy od rozmiaru, źródeł i kosztów zgromadzonego kapitału oraz właściwego wykorzystania środków w procesach gospodarczych. Pozyskiwanie kapitału należy rozpatrywać w następujących aspektach:

• ocen potrzeb kapitałowych w płaszczyźnie czasowej,

• kształtowanie racjonalnej struktury kapitałów własnych i obcych,

• optymalizacji kosztów kapitału z rozłożeniem ich w czasie, tak aby były powiązane z efektami uzyskiwanymi z zaangażowania środków.

Pojęcie struktury finansowej odnosi się do sposobu w jaki finansowany jest majątek przedsiębiorstwa, informacji na ten temat dostarczają nam pasywa przedsiębiorstwa.

Dźwignia finansowa - zmiana zyskowności kapitału własnego spowodowana sięgnięciem po źródła finansowania o wiadomym z góry oprocentowaniu. Dźwignia ta wskazuje na efekty dochodowe związane ze zmianą rentowności kapitału własnego, które uzyskamy dzięki zmianie struktury kapitału.

ŁĄCZENIE DŻWIGNI FINANSOWEJ I OPERACYJNEJ

W wyniku działania dźwigni operacyjnej zmiany w rozmiarach sprzedaży wywołują jeszcze relatywnie większe zmiany w zysku operacyjnym. Jeśli na dźwignię operacyjną nakłada się dźwignia finansowa wówczas zmiany w zysku operacyjnym we wzmocniony sposób wpływać będą na zyskowność kapitałów własnych, dlatego w firmie w której poziom dźwigni zarówno operacyjnej jak i finansowej jest wysoki, mała zmiana sprzedaży powoduje istotne zmiany w rentowności kapitałów własnych.