Okcydentalizm - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 658
Wyświetleń: 2128
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Okcydentalizm - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Okcydentalizm
Wrogość Wschodu wobec Zachodu. Czynienie z Zachodu wroga numer jeden. Wiąże się z całkowicie zniekształconym obrazem kultur Zachodu. Okcydentalizm powstał w XIX w. w kręgach artystycznych i inteligenckich na zachodzie. Konsekwencja chaosu - konserwatywna reakcja na ówczesne zmiany modernizacyjne. Typowe negatywne cechy to:
Ogólna wizja Zachodu jako cywilizacji dekadenckiej, chorej, słabej, pozbawionej wyrazistych cech.
Obraz zachodniego miasta jako współczesnego Babilonu - obraz upadku, wyzysku, prostytucji, braku bezpieczeństwa. Dostojewski - zachodnie miasto = upadek moralny, zło, pijany tłum prostaków.
Handel jako podstawowa reguła nawiązywania relacji społecznych brak poświęceń, altruizmu, hierarchii ważności. Liczy się tylko opłacalność relacji.
Komfort - przyzwyczajenie do wygody, brak poświęcenia się dla idei, brak podejmowania ryzyka. Cywilizacja pozbawiona wzniosłych motywacji jest nijaka i zepsuta.
Kobieta w tej optyce jest na wschodzie traktowana z szacunkiem, na zachodzie uprzedmiotowiona (obiekt seksualny). Cały Zachód jest zatem kojarzony z sutenerstwem, degradacją szacunku dla kobiecości. Na wschodzie mężczyzna rośnie w siłę dzięki kobiecie, wspierają się nawzajem.
Wplecenie w wizerunek Zachodu wątków antysemickich. W okcydentalizmie żydzi są dla Zachodu symbolem upadku, spiskują wchodzą w tajne porozumienia dla własnych korzyści.
Okcydentalizm religijny - powiązanie zniekształconych wątków religijnych Wschodu. Nieadekwatne przekształcenie religii wschodu w narzędzie anty-wschodnie. Służy wyostrzeniu różnic między Wschodzem, a Zachodem. Okcydentalizm może być też świecki lub wręcz anty-religijny ( maoizm).
Istotny jest punkt widzenia, z którego dana optyka jest omawiana. Okcydentalizm związany jest z islamskim terroryzmem, ale może być też lustrem dla Zachodu, w którym warto się przejrzeć - krytyczna autorefleksja. Etnocentryzm przyczyną.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz