Zasada ochrony godności i innych dóbr osobistych pracownika

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasada ochrony godności i innych dóbr osobistych pracownika - strona 1 Zasada ochrony godności i innych dóbr osobistych pracownika - strona 2 Zasada ochrony godności i innych dóbr osobistych pracownika - strona 3

Fragment notatki:

Zasada ochrony godności i innych dóbr osobistych pracownika W ciągu ostatnich kilkunastu lat problem ochrony dóbr osobistych pracownika rośnie na znaczeniu: Dążenie do sukcesu ekonomicznego pracodawców powoduje większe zagrożenie dla dóbr osobistych - pracodawcy wywierają coraz większy wpływ na życie osobiste pracowników, rozszerza się zakres kontroli pracowników, zarówno w miejscu pracy jak i poza. Rośnie poczucie pracowników o konieczności ochrony ich dóbr osobistych . Regulacja prawna ochrony dóbr: Prawo międzynarodowe - w prawie międzynarodowym dostrzega się ten problem ale w kontekście praw człowieka - nie ma jakiejś szczególnej regulacji dotyczącej pracowników, ale są to przepisy o charakterze uniwersalnym, z których na pierwszy plan wyłania się zwłaszcza regulacja chroniąca godność człowieka. Prawo wspólnotowe - Karta Praw Podstawowych UE zawiera regulacje chroniące godność człowieka, które przekładają się także na godność pracowników. Konstytucja RP - regulacja konstytucyjna wskazuje, że godność człowieka jest nie tylko źródłem praw i wolności, ale także samoistnym niezbywalnym prawem, które podlega szczególnej ochronie.
Regulacja kodeksowa i pozakodeksowa Na przestrzeni czasu ochrona dóbr osobistych w kodeksie pracy ewoluowała: W okresie do nowelizacji lutowej z 1996 kodeks nie zawierał regulacji szczegółowych , ale za pomocą kodeksu cywilnego w pewnym zakresie chroniono prawa pracowników. Po nowelizacji lutowej z 1996 wprowadzono ochronę dóbr osobistych jako odrębną zasadę prawa pracy , a zatem powstało pytanie o zasadność stosowania regulacji z kodeksu cywilnego. W tym zakresie powstała różnica poglądów co do mechanizmu stosowania przepisów z k.c.: Przepisy k.c. zapewniają ochronę każdemu, kogo dobra zostały naruszone, a zatem także i pracownikom. W tym zakresie stosuje się przepisy kodeksu cywilnego bezpośrednio, z pominięciem przepisów k.p. Ochrona godności i innych dóbr osobistych jest opisana w k.p. ale w sposób niekompletny, dlatego też w wypadku luk należy stosować pomocniczo k.c. poprzez odesłanie z art. 300 k.p. Art. 11 1 k.p. Pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika. Wydaje się, że więcej argumentów przemawia za drugim poglądem , zakładającym, że przepisy k.c. w tym zakresie są stosowane pomocniczo w wypadku braku właściwej regulacji w k.p.: Regulacja w k.p. jest w pewnym sensie szersza niż w k.c . zakłada bowiem nie tylko ochronę w wypadku naruszenia dóbr, ale także nakłada na pracodawcę obowiązek szanowania tych dóbr . Taka ochrona dóbr osobistych wynika ze szczególnego rodzaju zobowiązania powstałego pomiędzy pracownikiem a pracodawcą

(…)

…:
W interesie pracodawcy leży ochrona jego majątku, co może się objawiać poprzez rewizję pracowników opuszczających zakład pracy, co jednak wymaga zgody pracowników, którzy są zobowiązani do ochrony mienia zakładu.
Dbanie o zakład pracy polega również na wspieraniu przez pracowników działań prewencyjnych - należy zatem postrzegać rewizję jako realizację ochrony majątku zakładowego, a nie na kierowaniu podejrzeń na pracownika.
Pracodawca może wydawać polecenia związane z konkretyzowaniem warunków i obowiązków pracy, a jednym z obowiązków pracy jest także ochrona mienia zakładowego, a zatem zgoda na rewizję osobistą może być postrzegana jako realizacja polecenia pracodawcy. W obliczu obecnych możliwości technicznych kontroli pracowników należy stwierdzić, ze zarówno ustawodawca jak i orzecznictwo…
… pracownicza wywodzi się z godności ogólnej i przejawia się w ważnym dla człowieka obszarze aktywności zawodowej. Godność obejmuje zatem nie tylko dobre imię, ale także inne uprawnienia przysługujące pracownikowi w stosunku pracy (np. wolność pracy i wolność od złośliwego niepokojenia w pracy) - koncepcję tą odrzucono zarzucając jej wprowadzenie sztucznego podziału pomiędzy godnością ogólnoludzką, a godnością…
… ten jest dostrzegany w doktrynie już od dawna. Ugruntował się pogląd, iż rewizja osobista jest dozwolona przy spełnieniu kilku przesłanek:
Musi istnieć podstawa prawna takiej kontroli - regulamin pracy, układ zbiorowy pracy, informacja pracodawcy wobec każdego pracownika o takiej możliwości, zwyczaj zakładowy.
Konsultacja z przedstawicielstwem załogi zakładu.
Zakaz stosowania tego uprawnienia sprzecznie ze społeczno…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz