Ustawa o gospodarce nieruchomościami - KONSPEKT

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1218
Wyświetleń: 2394
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ustawa o gospodarce nieruchomościami - KONSPEKT - strona 1 Ustawa o gospodarce nieruchomościami - KONSPEKT - strona 2 Ustawa o gospodarce nieruchomościami - KONSPEKT - strona 3

Fragment notatki:


Ustawa o gospodarce nieruchomościami - Podstawowe regulacje Zakres regulacji ustawy o gospodarce nieruchomościami Ustawa określa zasady:
Gospodarowania nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa oraz własność jednostek samorządu terytorialnego
Podziału nieruchomości
Scalania i podziału nieruchomości
Wywłaszczenia nieruchomości i zwrotu wywłaszczonych nieruchomości
Wyceny nieruchomości
Działalności zawodowej, której przedmiotem jest gospodarowanie nieruchomościami
Co to są zasoby nieruchomości? Ustawa wprowadziła i zdefiniowała pojęcie zasobów nieruchomości, wyróżniając:
zasób nieruchomości Skarbu Państwa
gminne zasoby nieruchomości
powiatowe zasoby nieruchomości
wojewódzkie zasoby nieruchomości
Jakie nieruchomości wchodzą w skład zasobów publicznych? W skład wymienionych zasobów wchodzą te nieruchomości w stosunku do których odpowiedniemu podmiotowi (SP, JST) przysługuje prawo własności bądź prawo użytkowania wieczystego, a nie zostały te nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste innym podmiotom.
Na czym polega gospodarowania nieruchomościami publicznymi? Gospodarowanie nieruchomościami publicznymi (SP, JST) wg ustawy polega na:
Ewidencjonowaniu nieruchomości zgodnie z katastrem nieruchomości
Zapewnieniu wyceny tych nieruchomości
Sporządzaniu planu wykorzystania zasobu
Zabezpieczaniu nieruchomości przed uszkodzeniem lub zniszczeniem
Naliczanie należności za nieruchomości udostępniane z zasobu oraz windykację tych należności
Współpracy z innymi organami gospodarującymi nieruchomościami
Zbywaniu oraz nabywaniu nieruchomości do zasobu
Wydzierżawianiu, wynajmowaniu oraz użyczaniu nieruchomości wchodzących w skład zasobów
Składaniu wniosków o założenie ksiąg wieczystych dla nieruchomości
(W gminie) wyposażanie nieruchomości w niezbędne urządzenia infrastruktury technicznej
Sprzedaż i oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości publicznych Z zasady sprzedaż nieruchomości i oddanie w użytkowanie wieczyste dokonuje się w trybie przetargowym. W określonych przypadkach nieruchomości mogą być zbywane w trybie bezprzetargowym.
Nieruchomości publiczne przeznaczone do sprzedaży, oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę są uwidocznione w wykazie nieruchomości , który zostaje podany do publicznej wiadomości.
Ustalenie ceny zbywanych nieruchomości publicznych Cenę nieruchomości ustala się na podstawie jej wartości. Cenę nieruchomości sprzedawanej w trybie bezprzetargowym jak również cenę wywoławczym sprzedawanym w pierwszym przetargu ustala się w wysokości

(…)

… i telekomunikacyjnych z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych nie podlegających zwrotowi.
Budowa urządzeń infrastruktury technicznej - opłata adiacencka
Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich. Wysokość opłaty…
… pierwszeństwo nabycia nieruchomości aby z niego skorzystać muszą złożyć wniosek do gminy w terminie 21 dni (jest to okres wywieszenia wykazu zbywanych nieruchomości)
Oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste
W umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się sposób i termin jej zagospodarowania, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste. Odpłatność za użytkowanie wieczyste
Za użytkowanie wieczyste wnosi się opłaty pierwszą i roczne. Stawka procentowa pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego od 15% do 25% ceny nieruchomości gruntowej. Wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana…
… do pasa drogowego) są zgodne z ustaleniami planu miejscowego. W wyniku tych czynności dochodzi często do radykalnego przekształcenia istniejącego dotychczas układu przestrzennego działek gruntu i ukształtowania nowego, zgodnego z ustaleniami planu miejscowego, układu tych działek.
Scalenie i podział nieruchomości - opłata adiacencka
Osoby, które otrzymały nowe nieruchomości wydzielone w wyniku scalenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz