To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
UMOWA DOZYWOCIA
UMOWA SPRZEDAZY
Nabywca
Zbywca - dożywotnik
Sprzedawca
kupujący
zbywca - przeniesienie własności nieruchomości nabywca - zapewnienie zbywcy dożywotniego utrzymania
- powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
§ 2. Jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia. sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
umową nazwaną, czynność zobowiązująco-rozporządzająca, losowa, wzajemna i konsensualna
umową nazwaną, konsensualną, odpłatną, dwustronnie zobowiązującą i wzajemną, czynność zobowiązująco-rozporządzająca, umową przysparzającą, kauzalną
§ 3. Dożywocie można zastrzec także na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości.
po stronie zobowiązanej może wystąpić osoba prawna,
wymaga dla swej ważności formy aktu notarialnego.
Uprawnienia dożywotnika są niezbywalne,
cztery podstawowe rodzaje cen: sztywną (zob. art. 537 KC), maksymalną (art. 538 KC), minimalną (art. 539 KC) oraz wynikową (art. 540 KC).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)