Układy koloidalne - podział

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 1757
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układy koloidalne - podział - strona 1 Układy koloidalne - podział - strona 2 Układy koloidalne - podział - strona 3

Fragment notatki:

Układy koloidalne Pod względem wielkości cząstek rozproszonych koloidy zajmują miejsce pośrednie pomiędzy roztworami rzeczywistymi (cząstki o rozmiarach kilku do kilkunastu nm) i zawiesinami (cząstki o rozmiarach powyżej 500 nm).
Układy: m onodyspersyjne polidyspersyjne cząstki rozproszone mają taką samą wielkość cząstki mają rożną wielkość
jednopostaciowe wielopostaciowe cząstki rozproszone mają taki sam kształt cząstki mają różny kształt
Roztwór koloidalny (zol) - ośrodek rozpraszający jest cieczą.
Podział koloidów: ♦ asocjacyjne - substancja przechodzi w stan koloidalny samorzutnie;
♦ dyspersyjne - otrzymywane przez wymuszone rozdrabnianie fazy rozproszonej w fazie rozpraszającej;
♦ liofilowe - mają duże powinowactwo do rozpuszczalnika, z którym łączą się przez solwatację, która stabilizuje układ, np. roztwory wodne białka, taniny, żelatyny, gumy arabski ej. Zwykle są to koloidy odwracalne - ich sucha pozostałość po odparowaniu ciekłej fazy rozpraszającej tworzy układ koloidalny po ponownym zmieszaniu z tą cieczą;
♦ liofobowe - nie wykazują tendencji do wiązania cząsteczek fazy rozproszonej i rozpraszającej, a czynnikiem stabilizującym układ jest ładunek elektryczny na powierzchni cząstek koloidalnych, np. roztwory koloidalne - zole metali, ich siarczków i wodorotlenków. Zwykle są to koloidy nieodwracaln e .
♦ wielkocząsteczkowe - roztwory makrozwiązków, jak np. skrobia, białko, tworzywa sztuczne. Ze względu na stan skupienia fazy rozpraszającej i rozpraszanej: Faza rozpraszająca Faza rozproszona Rodzaj koloidu Przykłady Nazwa szczegółowa koloidu Gaz Gaz Ciecz Ciało stałe Aerozole (gazozole) - Mgła, chmury Dym, kurz Nie istnieje Aerozole ciekłe (mgły) Aerozole stałe (dymy) Ciecz Gaz Ciecz Ciało stałe Zole, roztwory koloidalne Piana Mleko, białko Zole tlenków metali, wodorotlenków Piany L izole, emulsje (emulsoidy)

(…)

… w polu elektrycznym - tzw. elektrodializa.
ultrafiltracja - sączenie zolu przez sączki o odpowiednim rozmiarze porów pod zmniejszonym ciśnieniem;
wymiana jonowa - bardzo efektywne oczyszczanie.
Właściwości kinetyczne koloidów
Ruchy Browna - nieustanne charakterystyczne ruchy postępowe, obrotowe i drgające cząstek fazy rozproszonej w ośrodku ciekłym lub gazowym; natężenie ruchów Browna charakteryzuje…
… w fazie gazowej. mgła, która jest zawiesiną bardzo małych kropel wody (o średnicy poniżej 0,05 mm) lub lodu w powietrzu smog, który jest mieszaniną mgły i dymu, białka kurze, oprócz tego w przyrodzie występuje dużo związków, których cząsteczki mają wymiary charakterystyczne dla układów koloidalnych, zwane są one eukoloidami (np. skrobia, celuloza, kauczuk, keratyna, kolagen glikogen itd.), znane…
…, elektroforezę, potencjał sedymentacji, i potencjał przepływu (powstanie różnicy potencjałów na końcach kapilary, przez którą przepływa ciecz).
Elektroosmoza jest to ruch ośrodka dyspersyjnego pod wpływem pola elektrycznego. Elektroforeza jest to poruszanie się naładowanych cząstek koloidalnych pod wpływem pola elektrycznego względem nieruchomego ośrodka rozpraszającego.
Wyróżnia się katoforezę - ruch odbywa się w kierunku katody i anodoforezę - ruch odbywa się w kierunku anody. Zjawisko elektroforezy, czyli migracji cząstek obdarzonych ładunkiem w polu elektrycznym w kierunku elektrody o przeciwnym znaku, znane było już pod koniec XIX wieku. Pierwszym, który zastosował w 1937 roku elektroforezę jako metodę rozdzielania, był A. W. Tiselius, a jego prace, dotyczące rozdzielenia białek, uhonorowane zostały Nagrodą Nobla. Elektroforeza ma duże zastosowanie w analizie. Między innymi stosowana jest do identyfikacji i rozdzielania białek, aminokwasów, fragmentów DNA oraz RNA. Połączenie elektroforezy kapilarnej ze spektrometrią masową, umożliwia nie tylko ilościowe oznaczenia, ale także identyfikację oznaczanych substancji. Stosowana jest w oznaczeniach aminokwasów, peptydów, białek, nukleotydów, DNA, węglowodanów…
… heterocykliczne związki amoniowe (pochodne pirydyny);
niejonowe - fragment hydrofilowy cząsteczki to najczęściej ugrupowanie alkoholu wielowodorotlenowego lub łańcuch polioksymetylenowy;
amfolityczne - wykazują charakter kationowy lub anionowy w zależności od pH, sole wewnętrzne.
Emulsje utrwala się również przez homogenizację (np. mleka, śmietany) czyli rozbicie kropel tłuszczu na bardzo małe, trudniej oddzielające się od reszty emulsji.
Popularnymi emulsjami są: śmietana, mleko, masło, majonez, margaryna, kremy itp.
KOLOIDY ASOCJACYJNE
Do tej grupy należą substancje, których pojedyncze cząsteczki nie mają rozmiarów cząstek koloidalnych, ale w pewnych rozpuszczalnikach ulegają asocjacji do większych agregatów (tzw. miceli) i wówczas tworzą roztwór koloidalny. Agregacja cząsteczek następuje przy określonym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz