Technologia wykonania różnych rodzajów paliw-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 840
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Technologia wykonania różnych rodzajów paliw-opracowanie - strona 1 Technologia wykonania różnych rodzajów paliw-opracowanie - strona 2 Technologia wykonania różnych rodzajów paliw-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Technologia wprowadzania w grunt:
wbijane (kafarami lub młotami pneumatycznymi)
wpłukiwane (za pomocą prądu wody rozluźnia się grunt w otoczeniu wbijanego pala tak, że zagłębia się pod wpływem własnego ciężaru lub lekkiego pobijania)
wkręcane (przez obrót wokół osi pionowej z zastosowaniem palownic ze stołem wiertniczym)
wwibrowywanie (na skutek drgań przekazywanych przez wibrator zmniejsza się opór gruntu i pal zagłębia się pod ciężarem własnym i wibratora umieszczonego na nim)
wykonywanie w gruncie (z zagęszczeniem lub bez zagęszczenia gruntu, rura
obsadowa wbijana, wciskana, wwibrowywana lub wwiercana)
Technologia wykonania pali :
Franki:
wykonywane są w rurze odpadowej, którą wprowadza się w grunt przez wbijanie tzw."korka betonowego" uformowanego u spodu rury. Proces: na powierzchni gruntu ustawia się pionowo rurę średnicy D=406-508 mm, na dno wsypuje się pierwszą porcję m.b. o malej zawartości wody o wysokości 2-3 D Wzbija się. W trakcie ubijania należy dosypywać m.b. w takiej ilości aby korek sięgał co najmniej na wysokość = D ponad dolną krawędź rury. Po zakończeniu pogrążania się rury liny luźno połączone z jej uchwytami napina się tak aby rura nie zagłębiała się i rozpoczyna się wybijanie korka betonowego. Należy stale podawać m.b. aby nie wytworzyła się przerwa i do rury nie dostała się woda gruntowa. Z chwilą gdy młot zaczyna sprężyście odbijać się od korka można rozpocząć formowanie trzonu pala. Do rury wsypuje się porcjami m.b. do wysokości około 2D i ubija się bijakiem, stopniowo podnosząc rurę. Po wykonaniu stopy pala do rury obsadowej wkłada się zbrojenie (6 prętów Ø 16 i uzwojenie Ø 6 co 15 cm). Nośność pali Franki - 900-1200 kN.
Wolfsholza
po wywierceniu otworu przy użyciu rur obsadowych 300-500 mm umieszcza się w rurze zbrojenie na całą długość pala, a następnie rurę zamyka się od góry szczelną pokrywą i wprowadza do niej sprężone powietrze pod małym ciśnieniem w celu wyparcia wody gruntowej. Następnie pod nieco większym ciśnieniem dostarcza się m.b. do wysokości 4-5 D i wpuszcza się sprężone powietrze pod wysokim ciśnieniem, którego zadaniem jest konsolidacja i zagęszczenie betonu. Zagęszczanie uważa się za zakończone gdy wskutek nadciśnienia następuje wpieranie rury ku górze. Gdy rura podniesie się nieco doprowadza się kolejną porcję m.b. powtarzając wymienione czynności formuje się cały pal.
Pale wielkowymiarowe- pale wykonywane w gruncie o średnicach 1 m.
Benoto-:
wykonuje się je za pomocą specjalnego zestawu wiertniczego, który pozwala na wiercenie otworu, usunięcie urobku i zagłębienie rury obsadowej. Do usuwania urobku z otworu wiertniczego służy chwytak szczękowy, który mając rozwarte szczęki kruszy grunt 1 następnie, po zwarciu szczęk usuwa materiał z rury obsadowej. Rura zagłębia się pod własnym ciężarem oraz na skutek działania dwóch podnośników hydraulicznych, które nadają rurze ruch obrotowy w trakcie jej zagłębiania i podnoszenia. Po wykonaniu otworu zapełnia się go betonem i zbrojeniem, jeżeli wymaga tego rodzaj pracy pala. W miarę postępu w betonowaniu rurę podnosi się ruchem obrotowym, co powoduje zagęszczanie betonu. Zestaw wiertniczy Benoto ma specjalne urządzenia mechaniczne pozwalające na poszerzenie średnicy stopy pala do 1,5-2,0 m co pozwala osiągnąć nośność do 30 MN.

(…)

…, z tłoczoną od wewn. spiralą z drutu w celu wzmocnienia. Gilzę wbija się w grunt poprzez uderzenie ubijakiem kafara w rdzeń stalowy włożony do niej i odpowiednio dociśnięty do blachy. Po wbiciu gilzy wyjmuje się rdzeń a następnie stawia zbrojenie i zabetonowuje. W środowisku agresywnym gilzę od wewnątrz izoluje się bitumem lub innym preparatem. średnica gilzy przy ostrzu wynosi 20 cm w palach o długosci…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz