To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Suwerenność państwa we współczesnym prawie międzynarodowym Suwerenność państw jest jednym z podstawowych terminów prawa międzynarodowego. Oznacza ona niezależność państwa, wyrażającą się w posiadaniu osobowości prawnej, stanowiącej najwyższą władzę na danym terytorium. Państwo suwerenne jest zatem w stosunkach międzynarodowych podmiotem prawa międzynarodowego. Władze państwowe mogą więc podejmować dowolne działania, takie, jakie uznają za najkorzystniejsze dla interesów danego państwa. Jednakże granicą wykonywania władzy suwerennej jest poszanowanie suwerenności pozostałych podmiotów prawa międzynarodowego oraz norm, które przyjęły na siebie w wyniku podpisywania różnego typu zobowiązań prawno-międzynarodowych.
Definicja suwerenności Definicja suwerenności została sformułowana przez prof. Ludwika Ehrlicha, który stwierdził, że „suwerenność oznacza samowładność , czyli prawną niezależność od jakichkolwiek czynników zewnętrznych i całowładność , czyli kompetencję normowania wszystkich stosunków wewnątrz państwa". Również dziś zwraca się uwagę, na aspekt zewnętrzny ( suwerenność państwa ) i wewnętrzny suwerenności ( narodowa ). Jednak dynamiczny rozwój prawa międzynarodowego oraz nasilenie współpracy międzypaństwowej i wytworzenie sieci współzależności miedzy nimi (w tym powstanie organizacji międzynarodowych, wraz z najbardziej zaawansowaną formą współpracy - Wspólnota Europejską) nie pozostał bez wpływu na współczesne pojmowanie suwerenności. Fundamenty teorii pozostają niezmienne. Istnieje szeroki konsensus, określający suwerenność jako jedną z podstawowych cech podmiotowości państwa. Suwerenność nie istnieje bez państwa i wyróżnia je wśród innych podmiotów prawa międzynarodowego. Z kolei do funkcjonowania państwa, a tym samym jego ochrony przez prawo międzynarodowe, niezbędne jest jego uznanie przez inne podmioty tego prawa. Państwo posiada wyłączną (monopolistyczną), pełną (o nieograniczonym z góry zakresie) i samodzielną (niewymagającą uwzględniania poleceń innych podmiotów) kompetencję do sprawowania władzy, którą egzekwuje dysponując legalnym aparatem przymusu. Suwerenność w aspekcie wewnętrznym (suwerenność narodowa) to relacja pomiędzy narodem a władzą państwową, której podstawą jest uznawane powszechnie prawo ludu do stanowienia o sobie. W ustroju demokratycznym naród (w rozumieniu politycznym), nie tylko kontroluje władzę, ale również legitymizuje ją oraz tworzy samo państwo. W tym rozumieniu suwerenność narodowa to zależność organów państwa od narodu oraz pojęcie legitymizujące najwyższą - bo pochodzącą od narodu - władzę w państwie.
Z kolei suwerenność w aspekcie zewnętrznym (suwerenność państwowa) dotyczy międzynarodowoprawnego statusu państwa oraz jego relacji z innymi podmiotami międzynarodowymi, jak również relacji między państwem a prawem międzynarodowym - prawem w którego ramach rozgrywają się stosunki międzynarodowe. Suwerenność państwa oznacza, że jest ono prawnie niezależne od innych podmiotów, a niezależność ta chroniona jest przez prawo międzynarodowe, które traktuje państwa - niezależnie od ich zasobów - jako równe pod względem suwerenności.
(…)
… dokumentach międzynarodowych, jaka również w wielu umowach dwustronnych i wielostronnych. Na pierwszym miejscu należy wymienić Kartę NZ. Z siedmiu zasad zawartych w art.2 znajduje się ona na pierwszym miejscu, gdzie połączona została z równością państw. Karta nie definiuje tej zasady ani jej także szerzej nie rozwija. Dopiero Zgromadzenie Ogólne ONZ wykonując swe wynikające z Karty kompetencje w zakresie…
… Korzystanie z praw związanych z pełną suwerennością Nienaruszalność integralności terytorialnej i niepodległości politycznej państw Obowiązek „szanowania osobowości” innych państw
Prawo swobodnego wyboru i rozwoju systemu politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego Obowiązek wykonywania w dobrej wierze zobowiązań prawno - międzynarodowych i pokojowego współistnienia. Kolejnym znaczącym dokumentem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)