Stropy w domu jednorodzinnym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 812
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Stropy w domu jednorodzinnym - strona 1 Stropy w domu jednorodzinnym - strona 2 Stropy w domu jednorodzinnym - strona 3

Fragment notatki:


Stropy w domu jednorodzinnym Stropy w domu jednorodzinnym Nie namawiamy Kowalskich, żeby na budowie własnego domu wzięli na siebie odpowiedzialność za budowę stropu. To zadanie dla fachowców. Wszak chodzi o niezwykle odpowiedzialny element konstrukcyjny. Warto jednak się orientować jakie konstrukcje i technologie są do wyboru. Choćby po to, aby zadać fachowcom właściwe pytania. I być może zmienić technologię. Szczególnie dotyczy to budowy domu według projektu katalogowego, który przecież nie proponuje rozwiązań optymalnych dla każdego inwestora Rodzaje konstrukcji stropowych Stropy to poziome przegrody oddzielające kondygnacje w budynku. Ze względu na zastosowany materiał konstrukcyjny dzieli się je na drewniane, żelbetowe, ceramiczne (np. strop Ackermana) oraz stalowo-ceramiczne (np. strop Kleina). Natomiast pod względem rodzaju konstrukcji można wydzielić stropy belkowe (głównie drewniane), płytowe (najczęściej żelbetowe), płytowo-żebrowe (np. Kleina lub żelbetowe), gęstożebrowe (np. Teriva) oraz prefabrykowane (np. płyty kanałowe tzw. Żerańskie). Współcześnie w budownictwie jednorodzinnym stosuje się głównie konstrukcje gęstożebrowe oraz płytowe. Natomiast stropy belkowe lub prefabrykowane wykonuje się znacznie rzadziej. Co jest najważniejsze? Każdy rodzaj stropu musi mieć odpowiednią nośność i sztywność, ale za to odpowiadają projektanci i wykonawcy. Natomiast inwestorzy powinni zwrócić uwagę, przede wszystkim na izolacyjność stropów: w stropach nad nieogrzewanymi piwnicami lub nad ostatnimi kondygnacjami najważniejsze jest zapewnienie właściwego ocieplenia,
w stropach międzypiętrowych priorytetowa jest jak najlepsza izolacyjność akustyczna stropów.
To ważne między innymi dlatego, że wymagań normowych w tym zakresie nie spełniają żadne z powszechnie stosowanych konstrukcji. Oczywiście projektanci starają się temu zaradzić. Dotyczy to zwłaszcza stropów nad ostatnią kondygnacją, które zwykle są ocieplane wełną mineralną - niestety często bardzo cienką warstwą spełniającą jedynie warunki normowe (współczynnik przenikania ciepła U = 0,30 W/m²K). A trzeba pamiętać, że obecnie zalecane jest takie ocieplanie ostatniego stropu, aby współczynnik U

(…)

… kompromisów. Po prostu konstrukcje te muszą spełniać dużo różnych, a czasami wręcz wykluczających się zadań. Przenoszenie obciążeń stałych i zmiennych (masy własnej, ciężaru ścianek działowych, posadzek, mebli itp.) na konstrukcje podporowe czyli ściany, podciągi lub słupy.
Usztywnianie pionowych elementów konstrukcyjnych budynku (głównie ścian nośnych i słupów).
Zapewnienie dobrej izolacyjności termicznej…
…. Poza tym są dość sztywne, stosunkowo cienkie (24-34 cm) i ognioodporne.
Mankamentem większości stropów gęstożebrowych jest konieczność wykonywania wzmocnień pod murowanymi ścianami działowymi (podwojenie prefabrykowanych żeber lub dodatkowa żelbetowa belka). Oznacza to, że zmiana usytuowania ścianek działowych jest prawie niemożliwa, choć oczywiście można je zamienić na lekkie ściany gipsowo-kartonowe…
… ale także Teriva, Ceram to obecnie najbardziej popularne konstrukcje stosowane w domach jednorodzinnych. Charakteryzują się tym, że ciężkie żelbetowe belki zastąpione są lekkimi przestrzennymi kratownicami z betonową stopką. Pustaki również zamieniono na znacznie lżejsze wyroby z ceramiki lub keramzytobetonu (także ze styropianu, betonu komórkowego itp.). Dzięki temu wszystkie elementy stropu są na tyle lekkie…
… jednorodzinnych. W rozwiązaniu tym betonowe pustaki opiera się na prefabrykowanych żelbetowych belkach i całość zalewa betonem. Przy niewielkich rozpiętościach gotowe żebra są na tyle sztywne, że można ich nie podpierać, ale jednocześnie na tyle ciężkie, że trudno je układać bez pomocy dźwigu. I to jest ich główny mankament utrudniający szerokie zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym.
Stropy typu Fert…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz