Skutki natchnienia od Boga

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 763
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Skutki natchnienia od Boga - strona 1 Skutki natchnienia od Boga - strona 2

Fragment notatki:

SKUTKI NATCHNIENIA Żywe słowo Boże Bóg przemawia i działa przez Pismo święte i za jego pośrednictwem objawia siebie i motywy swojego zbawczego działania, pokazując jednocześnie prawdę o człowieku. Hbr 4,12 - słowo żywe i skuteczne. Słowem, w którym tkwi siła, by wrastać, jest Chrystus.
Normatywność i skuteczność Słowo - uzewnętrzniona forma woli Bożej. Prawda objawiona jest ostatecznym kryterium dobra i ostateczną normą postępowania. Słowo Boże zawsze miało najwyższy autorytet (na równi z Bogiem). Wj 24,7 - wszystko, co powiedział Jahwe uczynimy(w odpowiedzi na Ezd 10,2). Jest to słowo zbawienia (Dz 13,26), Ewangelia zbawienia (Ef). Świętość ST i NT są przekonane o świętości Pisma świętego. W ST to przekonanie wyrażało się już w nazwach Ksiąg (Księgi Święte, Boże Księgi (1-2 Mch). ST był największą świętością Izraela. Poganie nie mogli go dotykać (bo plamił ręce). W razie pożaru w szabat wolno było ratować Pismo święte. Zarzuty przeciw świętości Pisma świętego Wynikają z błędnego rozumienia świętości - łączeniu świętości z wzorowym postępowaniem postaci, wydarzeń, przedmiotów opisanych w Biblii oraz uczuć, które Biblia w nas budzi. A te rzeczy nie są idealne w Biblii, gdyż występują w niej także postacie grzeszne (Dawid, św. Paweł, Judasz). Dzięki ich występowaniu Pismo święte staje się bardziej realne, odzwierciedla życie człowieka. Świętość Biblii należy rozumieć jako zgodność z prawem moralnym sądu autora o czynach, słowach i uczuciach osób, które opisuje. Autor nie może (i nie czyni tego) zła pochwalać a zła ganić. Może natomiast osąd pozostawić czytelnikowi (czyni tak m.in. w Rdz 27). Trzeba także pamiętać, że ogólna pochwała nie oznacza pochwały w szczegółach. Swoboda języka - realistyczne, szokujące opisy zachowań seksualnych Pnp - jeden z najwspanialszych erotyków świata - jak coś takiego mogło się znaleźć w Biblii? Albo fragmenty Kpł? Ludy semickie w dziedzinie seksualnej wyrażają się wprost, realistycznie, a nie eufemistycznie (jak udzie zachodu) Jeżeli ktoś nie jest odpowiednio przygotowany do lektury Pisma świętego to może być zgorszony tymi fragmentami. Należy strzec się fałszywej pruderii, gorszenia się wszystkim. Złem jest tylko grzech, a miłość małżeńska jest świętością. Symbolizuje miłość Boga do Izraela. Biblia oświeca różne rzeczy - piękne i brzydkie. Sama jednak pozostaje czysta. Złorzeczenia - wyraz nienawiści do nieprzyjaciela, życzenie mu zła (łącznie ze śmiercią). Np. Ps 35,52,109 Tego rodzaju uczucia można uznać za etyczne, gdyż domagały się sprawiedliwej kary dla bezbożnego. Prawo twarde, ale słuszne. Obowiązywało wśród sąsiadów Izraela.

(…)

… jak rodzaj literacki, który w sposób bardzo niedoskonały opowiada o tamtych wydarzeniach (bo przecież nie wszyscy Kananejczycy zostali zabici - ci, którzy przeżyli oddziaływali na Izrael). W Pwt 7,1-6 znajduje się nakaz wyniszczenia Kanaanu wydany w kilka wieków po tym, jak został on zniszczony...
Należy także wziąć pod uwagę kontekst historyczny - Izraelitów nie chroniło żadne prawo międzynarodowe, musieli…
… moralne (np. Kananejczyków)
Należy także pamiętać, ze Objawienie miało charakter stopniowy, progresywny, z początku niepełny.
Jedność i ciągłość
Mimo wielu autorów, rodzajów literackich i różnorodności epok, w których powstawała Biblia cechuje ją jedność i ciągłość. Cała Biblia opisuje bowiem zbawcze działanie tego samego Boga oparte na jednym i tym samym planie zbawienia. Ma charakter transcendentny (nadprzyrodzony), więc nie może być dziełem samego człowieka. Dzięki jedności Biblii treść zbawczą wielu figur typologicznych ST zostaje wypełniona w NT (np. Baranek, niewola)
Bezbłędność
Przekonanie o bezbłędności Pisma jest zakorzenione w samej Biblii - „Pismo mylić się nie może” (J 10,35) lub „Pismo musi się wypełnić. Kiedyś bezbłędność rozumiano w kategoriach apologetycznych (wg „Dei verbum”). SW II odrzuca sformułowanie Ojców Kościoła. Przyjmuje natomiast, że „Przez Księgi Bóg chciał nam przekazać prawdę w sposób pewny, wierny i bezbłędny”. Bezbłędność jest formalna i metodyczna - oznacza zgodność z tym, co autor zamierzał wyrazić (zgodnie z naszym stanem wiedzy nt. użytych przez niego gatunków literackich. . Bezbłędność przysługuje wyłącznie tekstowi w językach oryginalnych. Przysługuje Pismu świętemu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz