Samobójstwa z użyciem trucizny-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 889
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Samobójstwa z użyciem trucizny-opracowanie - strona 1 Samobójstwa z użyciem trucizny-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Samobójstwa z użyciem trucizny :
Kleopatra 69-30 r. p.n.e. - ukąszenie węża
Demostenes 384-322 p.n.e Hannibal 247-184 p.n.e
Nitrydates Eupator 132-63 p.n.e - samobójstwo kombinowane, trucizna zneutralizowana odtrutką (mitrydat) , przebicie mieczem
Himmler, Goering : II wojna światowa, cyjanek
Otrucia w historii :
Julia Agrippa 15-59 p.n.e , matka Nerona, otruła swojego męża (cesarz Klaudiusz) by syn mógł zasiąść na tronie.
Dimicjan (Titus Flavius Domitianus) 51-96 p.n.e otruł swoją siostrzenicę podczas próby aborcji ich wspólnego dziecka
Boleslaw Śmiały (syn otruł ojca)
Kazimierz Sprawiedliwy (otruty przez brata czy kochankę?)
Dynastia Jagiellonów (Mendog (I władca Litwy)/ Giedymin Wielki (dziad Jagiełły) / 2 bracia Jagiełły : Wigunt-Aleksander i Iwan-Skiergiełło)
Lukrecja Borgia (córka Kardynała Rodrigo Borgia, popierającego Aleksandra VI) trucicielka swoich 3 mężów Córka kardynała Rodrigo Borgia (późniejszego papieża Aleksandra VI). Słynna z urody, skupiała na swym dworze znanych, artystów i uczonych. Trzykrotnie wydawana za mąż. Wielu Rzymian mówiło „dzisiaj będę na obiedzie u Borgów”, nigdy nie słyszano powiedzenia „wczoraj byłem na obiedzie u Borgów”. W opinii współczesnych trucicielka, znana jako morderczyni swych mężów. Rodrigo Borgia kupił sobie tiarę na konklawe w 1492 r., a jego córka była ważną decydencką państwa kościelnego. Być może Aleksander VI został także otruty.
Otrucie królowej Bony Sforzy - przez zaufanego dworzanina Jana Wawrzyńca Poppacodę (obraz Matejki „Otrucie królowej Bony”)
Georgia Markow - bułgarski pisarz, otruty przez KGB. Śmierć po 3 dniach z powodu niewydolności krążeniowo - oddechowej. Otrucie poprzez podanie rycyny (strzykawka, na przystanku, rycyna zamknięta w niej w małej 1,52 mm kapsułce)
Podczaszy - początkowo był tylko pomocą dla cześnika, odpowiadał za rozlewanie napoi do kielichów, pilnowanie by trunków nie zabrakło na uczcie. Potem zaczął także zarządzać piwnicami królewskimi i nadzorować służbę królewska odpowiadającą za trunki podawane monarszy.
„Wierzono iż w winie najłatwiej jest ukryć zapach i smak trucizny. Ostrożni królowie odmawiali więc sobie mocnych trunków i pokornie pijali wodę”
Podkomorzy - czuwał nad bezpieczeństwem władcy i porządkiem jego apartamentów. Stróż moralności i dobrych obyczajów na dworze.
Przedmioty, którym miały chronić przed truciznami:
Porcelana Importowana z dalekiego Wschodu (w Europie od XVII w.). W zetknięciu z trucizna powinna pęcznieć i pękać.


(…)

… w.). W zetknięciu z trucizna powinna pęcznieć i pękać.
Koral Klejnoty (koral uważano za kamień) zachwycające barwą i kształtami (koralowe „gałązki”). Zawieszone na szyi / pod sufitem gałązki miały chronić przed urokiem, chorobą bądź nieszczęściem. Sztućce o rączce z koralu/jaspisu miały tracić blask podczas kontaktu z trucizną.
Jaspis Zawieszany na szyi miał chronić od dzikich zwierząt, choroby i trucizny…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz