Ruchy w stawach promieniowych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 196
Wyświetleń: 2023
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ruchy w stawach promieniowych - strona 1

Fragment notatki:

RUCHY JAKIE MOGĄ ZACHODZIĆ W STAWACH PROMIENIOWO - ŁOKCIOWYCH I OKREŚL UDZIAŁ POSZCZEGÓLNYCH MIĘŚNI W ICH REALIZACJI. Pozostałe ruchy przedramienia tj. nawracanie i odwracanie zachodzą w stawie ramienno - promieniowym i promieniowo - łokciowym bliższym i dalszym, wokół osi biegnących przez główki kości promieniowej i łokciowej. Ruchy nawracania i odwracania hamowane są przez więzadła, błonę międzykostną, napięcie mięśni antagonistycznych i napięcie torebek stawowych na obydwu końcach przedramienia.
Zespół nawracający stanowią: mięsień nawrotny obły
mięsień nawrotny czworoboczny
mięsień ramienno - promieniowy (z położenia supinacji)
mięsień zginacz nadgarstka promieniowy
mięsień prostownik nadgarstka promieniowy długi
Najłatwiej można zaobserwować to działanie przy ugiętym przedramieniu, ponieważ wtedy nie dołącza do niego działanie mięśni obracających ramię. Przykładem skurczu koncentrycznego jest odkręcanie prawą ręką słoika. Chcąc wywołać zianę przyczepu ruchomego i ustalonego należałoby wykonać obrót ciała w zwisie na jednym ręku przy ugiętym stawie łokciowym. Skurcz izometryczny (z pracą statyczną) zajdzie, jeżeli położymy przedramię na stole stroną dłoniową do góry, tak aby dłoń i część przedramienia wystawała za krawędź. W dłoni spoczywa napięta linka przywiązana do leżącego na podłodze ciężarka. Z chwilą wykonania nawracania ciężarek podniesie się; jeżeli ruch ciężarka w pewnym miejscu się zatrzyma to mięśnie będą wykonywać prace statyczną; gdy ciężarek będziemy powoli opuszczać to mięśnie wykonają pracę ekscentryczną. Mięśnie te działają na zasadzie dźwigni jednostronnej zwykle oszczędnościowej.
Zespół odwracający stanowią:
mięsień dwugłowy ramienia
mięsień odwracacz mięsień ramienno - promieniowy (z położenia pronacji)
Przykładem wszystkich trzech rodzajów skurczów tych mięśni jest nakręcanie sprężyny ręką przy ugiętym stawie łokciowym, zgodnie z ruchami wskazówek zegara. Przy nakręcaniu będą one działać skurczem koncentrycznym, utrzymanie sprężyny w stanie nakręcenia wywoła skurcz izometryczny, powolne odkręcanie skurcz ekscentryczny. Mięśnie te działają zwykle na zasadzie dźwigni oszczędnościowej jednostronnej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz