To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Roboty przygotowawcze - odprowadzanie wody
Odprowadzenie wód opadowych .
Jest to czynność podstawowa , poprzedzająca rozpoczęcie właściwych robót ziemnych . Wody powierzchniowe odprowadza się za pomocą rowów o przekroju trapezowym i spadku podłużnym 2 - 8‰. Wody powierzchniowe odprowadza się wykorzystując naturalne spadki w terenie otaczającym wykop . Jeżeli takich spadków nie ma wówczas wykonuje się w terenie studzienki zbiorcze z których wodę usuwa się pompami .
Najprostszym sposobem niedopuszczenia wód powierzchniowych do wykopu jest wykonanie blisko krawędzi wykopu rowów , które przejmują spływającą w kierunku wykopu wodę i odprowadzają ją poza wykop. Trudniejszym zadaniem jest odprowadzenie wód gruntowych , które przesączają się przez dno i skarpy wykopu . Jeżeli dopływ wody do wykopu jest niewielki , to można odprowadzić go otwartymi rowkami ( o gł. 0.3-0.5 m ) wykonanymi na dnie wykopu .
Rów otaczający spód wykopu składa się z szeregu odcinków , które zapewniają naturalny spadek do studzienek zbiorczych . Ze studzienek wodę usuwa się pompami .Wypompowanie powinno odbywać się niezbyt intensywnie , aby nie wystąpiło wymywanie cząstek gruntu . Najprostszym sposobem zorientowania się o ilości napływającej do wykopu wody gruntowej , jest próbne pompowanie . Można również przyjmować :
- dla piasku drobnego 0.03 - 0.1 m3 / h ,
- dla piasku średniego 0.08 - 0.24 m3 / h ,
- dla piasku gruboziarnistego do 0.3 m3 / h .
Jeżeli woda zawiera dużo zanieczyszczeń i nie ma możliwości podłączenia do prądu używa się
pompy tłokowo dwucylindrowej o napędzie ręcznym . Czasowe obniżanie poz. wód gruntowych w wykopach budowlanych .
Stosowana jest tu tzw. metoda dyspersji ( odwodnienia wgłębne ) . Polega na otoczeniu wykopu fundamentowego szeregiem studzienek filtracyjnych i odpompowywaniu z nich wody , tak aby fundamenty mogły być wykonywane w suchym wykopie .
Metoda ta może być stosowana tylko w gruntach piaszczystych , piaszczysto - żwirowych lub mało spoistych . Wgłębne ujęcia wodne ,ze względu na śr. studzienek , dzielą się na : - igłofiltry ( 40,50,65 ) , igłostudnie ( 75,100,125,150,175 ) , - studnie ( =200 ) .
Najczęsciej stosuje się instalacje igłofiltrową . Stanowi ona gęsto rozstawione ( co 1 m ) , podciśnieniowe ujęcia wody gruntowej ( igłofiltry ) , połączone równolegle za pomocą kolektora z agregatem pompowym . Posadowienie igłofiltrów w gruncie wykonuje się metodą wpłukiwania lub metodą wiertniczą ( max. głębokość posadowienia igłofiltrów 505 m ) .
Konstrukcję pojedynczego igłofiltru stanowi wąż elastyczny ( dł. 7 m ) zakończony filtrem dł.30cm
Obniżenie poz. wód gruntowych za pomocą zestawu igłofiltrów może odbywać się w układzie jedno - lub dwupiętrowym
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)