Relacje odległości-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 658
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Relacje odległości-opracowanie - strona 1 Relacje odległości-opracowanie - strona 2 Relacje odległości-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Relacje odległości
Relacje między postaciami przedstawionymi na rysunku wskazują na związki prawdziwe lub upragnione przez badanego. Bliska odległość, trzy­manie się za ręce, obejmowanie, wspólna zabawa - wskazują na zażyłość. Duża odle­głość, odwrócenie od siebie wskazują na niechęć. Jeżeli autor przedstawia siebie z dala od innych, wskazuje to na poczucie wyobcowania lub agre­sję. Izolacja ta może być wzmocniona na rysunku przez oddzielenie kre­ską lub jakąś przeszkodą, np. drzewo, szafa, albo przez przedstawienie jednej osoby jakby w innym planie. Podane tu wskazówki zawierają różne, alternatywne interpretacje - to, którą wybrać, zależy od innych wskaźników. Identyfikacja w rysunku
Interpretacja rysunku uwzględnia również zagadnienie identyfikacji autora. Poprzez rozmowę z badanym można wskazać jak wygląda identyfikacja świadoma, natomiast w sposobie przedstawienia poszczególnych osób (waloryzacja i dewaloryzacja postaci) ujawnia się identyfikacja nieświadoma. Porównanie obu poziomów identyfikacji jest pomocne w rozpoznaniu zasadniczych tendencji i potrzeb autora rysunku. Konflikty rodzinne W rysunku rodziny odzwierciedlony jest również sposób przeżywania relacji rodzinnych przez samego autora. Relacje te są poprawne, gdy potwierdza to rozmowa z badanym oraz elementy formalne i treściowe rysunku. W analogiczny sposób można rozpoznać konflikty rodzinne i ich rodzaj. L. Corman wyodrębnia tu konflikty jawne i ukryte. Konflikty jawne według L. Cormana wiążą się przede wszystkim z przeżywanym kompleksem Edypa. M. Braun-Gałkowska widzi je raczej w poczuciu braku miłości i akceptacji, żalu do rodziców o ich zachowanie postawy. Wskaźnikami takich przeżyć, których przyczynę badany sobie uświadamia, będą:
pominiecie rodziców (lub jednego z nich),
dewaloryzacja rodziców,
dewaloryzacja rywala (najczęściej kogoś z rodzeństwa),
pominiecie rywala.
Konflikty ukryte (maskowane) mogą ujawniać się w podobny sposób jak wcześniej omówione lub specyficznie, w zależności od rodzaju konfliktu. Agresja rzadko wyrażana jest wprost i wtedy najczęściej w formie humorystycznej, bądź w przenośni. Pośrednio ujawnia się w następujący sposób:
przez utożsamienie się z agresorem,
wyrażona przez zwierzę (z natury agresywne),
przez relacje na dystans z przedmiotem agresji,
poprzez przedmioty utożsamiane z przemocą.
Reakcje depresyjne mogą ujawnić się wprost w rozmowie z badanym, kiedy uważa siebie z mało wartościowego i „niegodnego” swojej rodziny. Widoczne są one również w:
dewaloryzacji własnej postaci,
pominięciu siebie,
identyfikacji ze zwierzęciem uznawanym za słabe i niepozorne.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz