Prawo Gospodarcze UE- zadanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 420
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Prawo Gospodarcze UE- zadanie - strona 1

Fragment notatki:

Agnieszka Uznańska- Miska
Stosunki Międzynarodowe
Rok I, studia stacjonarne uzupełniające
Czy działanie państwa X łamie prawo UE?, jeśli tak, proszę wskazać który przepis prawa UE. Odpowiedź proszę uzasadnić.
Państwo X łamie prawo UE, ponieważ: Wszystkie cła i opłaty o skutku równoważnym są zakazane na mocy art. 30 TFUE (dawny art. 25 TWE). Z drugiej jednak strony, należy zaznaczyć, że UE ma prawo nakładać cła na niektóre towary, jeżeli zostanie to odpowiednio uzasadnione.
Artykuł 110 TFUE (dawny art. 90 TWE) jest uzupełnieniem postanowień odnoszących się do zniesienia ceł i opłat o skutku równoważnym. Celem tego artykułu jest zapewnienie swobodnego przepływu towarów między państwami członkowskimi w normalnych warunkach konkurencji poprzez wyeliminowanie wszelkich form ochrony mogącej wynikać z nakładania podatków wewnętrznych, które dyskryminują produkty z innych państw członkowskich. Naruszenie art. 110TFUE ma miejsce, jeżeli podatek nałożony na przywożony produkt i podatek nałożony na podobny produkt krajowy są naliczane odmiennie na podstawie różnych kryteriów, co prowadzi m.in. do nałożenia wyższego podatku na przywożony produkt ( stawka podatku akcyzowego wynosiła kolejno 13,6%, 3,1% i 65% ).
W przypadku stwierdzenia złamania prawa UE przez ETS, jak powinien zachować się sąd państwa członkowskiego rozpatrujący daną sprawę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz