Połącznienie polimerów usieciowanych - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 833
Wyświetleń: 3773
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Połącznienie polimerów usieciowanych - omówienie - strona 1 Połącznienie polimerów usieciowanych - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Fizykochemia polimerów
Sem. 2012/2013 letni
Ćw. nr 8
Temat: Pęcznienie polimerów usieciowanych
Imię i nazwisko: Numer indeksu: Data wykonania ćwiczenia: 23.V.2013
Prowadzący: mgr inż Małgorzata Kica
1. Cel ćwiczenia
Celem eksperymentu jest wyznaczenie chłonności kopolimeru styrenu i diwinylobenzenu. Pomiar polega na zalaniu suchego polimeru rozpuszczalnikiem i odwirowaniu wody, a następnie zważeniu spęczniałego polimeru. Kolejny pomiar wykonuje się po odparowaniu rozpuszczalnika z masy polimeru. Innym celem ćwiczenia jest nabycie wiedzy o własnościach polimerów usieciowanych i kopolimerów wielofunkcyjnych, a także o związku budowy polimerów z ich rozpuszczalnością i pęcznieniem. 2. Wzór polimeru
Kopolimer diwinylobenzenu (DVB) i styrenu
3. Właściwości fizykochemiczne
Kopolimer diwinylobenzenu i styrenu jest białym lub bezbarwnym ciałem stałym o zapachu styrenu. Posiada gęstość równą 1,15[g/cm3]. Jest nierozpuszczalny w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych ze względu na usieciowanie, jednakże wykazuje pęcznienie w rozpuszczalnikach organicznych . Posiada dobre właściwości absorbujące.
Jest palny, ale nie ulega łatwo zapłonowi. Nie ulega biodegradacji w glebie ani wodzie. Jest stosunkowo nieszkodliwy, wykazuje umiarkowaną toksyczność przy przyjęciu doustnym. Wykazuje odporność na większość substancji, w tym wiele kwasów, zasad i związków organicznych, ale silne środki utleniające, takie jak stężony kwas azotowy, mogą spowodować jego degradację.
Jako polimer, styren-DVB posiada dużą wytrzymałość mechaniczną, co zawdzięcza usieciowaniu poprzez dodatkową grupę funkcyjną w diwinylobenzenie.
W ćwiczeniu wykorzystano kopolimer styrenu i DVB w postaci żelu oraz żelu ekspandowanego, o stopniach usieciowania 2, 5 i 10%.
4. Tabela z pomiarami oraz wyniki
Masa naczynka
Masa naczynka z polimerem spęcznionym
Masa naczynka z polimerem suchym
Masa polimeru spęcznionego
Masa polimeru suchego
Chłonność
[%]
2% S+DVB żel (n-oktan)
17,246
20,5078
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz