Poezja Polska po 1968 roku

Nasza ocena:

5
Pobrań: 392
Wyświetleń: 2093
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Poezja Polska po 1968 roku - strona 1 Poezja Polska po 1968 roku - strona 2

Fragment notatki:

POEZJA POLSKA PO 1968 ROKU Pokolenie '86 (tzw. pokolenie Nowej Fali) związane było z tym, co działo się w Polsce (Stanisław Barańczak, Ryszard Krynicki, E. Lipska i inni, także Adam Michnik). Są to ludzie, którzy urodzili się po wojnie. Znają z autopsji dojście do władzy Gomułki, „odwilż”, październik '68.
Zauważalny był podział na „my społeczeństwo” „oni władza”.
Ważny był rok 1964:
2 stycznia - nieoficjalna wizyta Nikity Chruszczowa w Polsce,
29 lutego - ogłoszono tzw. plan Gomułki, będący memorandum w sprawie wstrzymania zbrojeń jądrowych w Europie Środkowe,
9 listopada - Melchiora Wańkowicza skazano w wytoczonym mu przez władze procesie na półtora roku więzienia.
Poezja młodego pokolenia, studentów cechuje się naznaczeniem wydarzeniami historycznymi, nie pisze się już o uniwersaliach.
W roku 1968 miały miejsce następujące wydarzenia:
29 lutego - członkowie warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich wystosowali tzw. „Rezolucję Kijowskiego" protestującą przeciwko nasilaniu się cenzury,
8 marca - początek demonstracji studenckich w Polsce - Marzec 1968.
Punktem kulminacyjnym protestu studentów były zamieszki 8 marca na placu Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci zbuntowali się przeciwko zdjęciu z afisza warszawskiego Teatru Narodowego sztuki teatralnej pt. Dziady w reżyserii Kazimierza Dejmka, nacechowanej bardzo politycznie.
Komandosi - byli to studenci UW, którym przewodził m.in. Adam Michnik.
Komandosi , określenie dla działającego w latach 60. XX wieku środowiska skupionego wokół Jacka Kuronia i Karola Modzeleskiego, głównie Adama Michnika, Teresy Boguckiej, Jana Grossa, Jakuba Karpińskiego, Barbary Toruńczyk, Ireny Grudzińskiej i innych studentów. Nazwani zostali tak od opanowywania wykładów otwartych i sesji rocznicowych na Uniwersytecie Warszawskim i niweczenia propagandowych założeń tych zgromadzeń przez doprowadzanie do nieprawomyślnych, według ówczesnej władzy, dyskusji politycznych. Po wydarzeniach marcowych 1968 jesienią tego roku rozpoczęły się procesy środowiska "komandosów". Po kilku miesiącach zapadły wyroki więzienia, m.in. 3,5 roku dla Kuronia i Modzelewskiego, 3 lata dla Michnika, 2,5 roku dla Dajczgewanda i Lityńskiego. http://pl.wikipedia.org/wiki/Komandosi_%28grupa_opozycyjna%29 Bunt studencki w '68 roku był doświadczeniem pokoleniowym. Dość ważna była książka pt. Marcowe gadanie. Komentarze do słów. 1966-1971 (wydana 1991) Michała Głowińskiego.
Idea Nowej Fali to krytyka (Tadeusz Nyczek, Tomasz Nurek ? ). Pojawiały się wyraziste subkultury (hipisi, buddyści, pacyfiści, ekolodzy i inni).


(…)

…, Stanisław Stabro, Adam Zagajewski), Łódź (Jacek Bierezin, Zdzisław Jaskuła, Witold Sułkowski), z Wrocławia (Lothar Herbst i Marianna Bocian, później także Rafał Wojaczek). Znana była także Ewa Lipska.
Kwartalnik literacki tworzyli m.in. Stanisław Barańczak, Jerzy Andrzejewski, Marian Brandys, Adam Michnik.
Nowa Fala przedstawiała dwie oferty artystyczne:
poezja lingwistyczna,
nowy realizm, projekty…
… lingwistycznej samoobrony.
Pozycje krytyczno-literacko-kulturalne - głos Nowej Fali:
(1971) Nieufni i zadufani - Stanisława Barańczaka,
(1973) Ironia i harmonia - kontynuacja S. Barańczaka,
(1974) Świat nie przedstawiony - Adama Zagajewskiego i Juliana Kornhausera (literatura dość ostrym ujęciu, nazywana wprost).
(1979) Etyka i poetyka. Szkice - Stanisława Barańczaka (o Settembrinim z Czarodziejskiej góry T…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz