Podatek od czynności cywilnoprawnych- wykład 3

Nasza ocena:

5
Pobrań: 595
Wyświetleń: 1659
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Podatek od czynności cywilnoprawnych- wykład 3 - strona 1 Podatek od czynności cywilnoprawnych- wykład 3 - strona 2

Fragment notatki:

Wykład 3
PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNOPRAWNYCH
Pożyczka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Powstanie obowiązku z tytułu udzielonej pożyczki warunkuje się faktem, czy pożyczkodawca jest opodatkowany podatkiem VAT ewentualnie jest z niego zwolniony. Zatem udzielanie pożyczek w ramach usług pośrednictwa finansowego - które jest zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, będzie wyłączone z opodatkowania PCC. Należy jednak wskazać, że obowiązek podatkowy wynikający z PCC będzie ciążył - przy umowie pożyczki- na biorącym pożyczkę, nie zaś na pożyczkodawcy. Pożyczki udzielane dla zagranicznych podmiotów powiązanych
Umowy pożyczki zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi, gdzie siedziba znajduje się poza granicami RP, a pożyczkodawca jest spółką polską zależną to gdy środki pieniężne są przekazywane na rachunek bankowy w banku zagranicznym, są przedmiotem opodatkowania pcc.
Należy jednak wskazać, że gdy umowy pożyczki zawarta jest poza granicami RP oraz środki dotyczące pożyczki znajdowały się poza RP, wówczas umowa taka nie podlega pcc, nawet gdy pożykobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP. Aby czynność ta podlegała pod pcc muszą być spełnione dwa warunki:
pożyczkobiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP, oraz
czynność objęta zakresem ustawy musi być dokonana na terytorium RP.
Zmiana pożyczki wraz z odsetkami na kapitał zakładowy Dokonana przez podmiot czynność podlega opodatkowaniu pcc, gdyż nastąpiła zmiana umowy spółki, a to podlega już pod pcc.
Sprzedaż przedsiębiorstwa W myśl przepisów ustawy (art. 1 ust.1 pkt 1 lit a) opodatkowaniu podlega każda umowa sprzedaży, której przedmiotem mogą być zarówno rzeczy jak i prawa majątkowe bez względu na formę umowy sprzedaży. Przedsiębiorstwo składa się określonego zespołu składników, a zatem ich sprzedaż będzie przedmiotem pcc. Stawka to 2% dla nieruchomości, rzeczy ruchomych i 1% dla innych praw majątkowych. Stosownie do przepisów ustawy o pcc obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.
Sprzedaż nieruchomości, prawa wieczystego użytkowania gruntu, praw majątkowych W każdej z tej czynności mamy do czynienia z powstaniem obowiązku podatkowego w pcc, gdyż są one objęte zakresem przedmiotowym ustawy. We wskazanych przypadkach sprzedaży obowiązek ciąży tylko na kupującym
Umowy nienazwane a pcc Jeżeli takie umowy a przede wszystkim przedmiot takich umów nie został wskazany w normatywnym katalogu wówczas nie podlegają one pod pcc, nawet wówczas, gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej, które mogły by być spowodowane przez czynności i zawarte umowy uwzględnione przez ustawodawcę. Zatem gdy mamy do czynienia z czynnością cywilnoprawną w zakresie przeniesienia praw i obowiązków wynikających z umowy o wybudowanie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wówczas umowa ta jak i jej zakres przedmiotowym nie są przedmiotem opodatkowania w pcc.

(…)

… nie są przedmiotem opodatkowania w pcc.
Zakup sprzętu rehabilitacyjnego przez osobę niepełnosprawną Jeżeli przedmiotem zakupu na potrzeby własne osoby niepełnosprawnej jest sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle, samochody osobo wówczas na mocy art. 8 ustawy o pcc osoby te korzystają ze zwolnienia z pcc, nawet wtedy gdy osoba niepełnosprawna będzie wykorzystywała np. samochód…
… schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchów. Pożyczka z zagranicy a podatek PCC
Zawarcie umowy pożyczki poza terytorium RP przy założeniu, że pieniądze będące przedmiotem tej umowy w chwili jej zawarcia będą znajdowały się także za granicami Polski nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23.01.2009 r. nr IPPB2/436-446/08-2/MZ. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz