Migracje - omówienie (semII)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 742
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Migracje - omówienie (semII) - strona 1 Migracje - omówienie (semII) - strona 2

Fragment notatki:

MIGRACJE
Wędrówki =migracje ludności-to zmiany stałego zamieszkania i miejsca czasowego pobytu W DEFINICJACH WEDROWEK BIERZE SIĘ POD UWAGE 3 ELEMENTY:
1obszar na terenie którego obserwuje się przemieszczanie ludności
2czas pobytu w nowym lub nieobecności w poprzednim miejscu
3cel zmiany miejsca pobytu
MIGRACJE WEWNETRZNE:
Wszelkie ruchy ludności wewnątrz ustalonego terytorium
MIGRACJE ZEWNETRZNE: przepływy ludności poza granice wyznaczonego obszaru
NA WEDROWKI ZEWNETRZNE SKLADAJA SIĘ: - imigracje , czyli zbiorowości osób przebywające z zagranicy na stałe, - emigracje , czyli zbiorowości osób wyjeżdżających za granicę na stałe.
-Emigranci powracający do kraju ojczystego nazywani są reemigrantami .
-Osoby powracające z deportacji czy przesiedlenia w formie zorganizowanej akcji powrotnej nazywani są repatriantami . Ze względu na czas trwania migracje dzielimy na stałe oraz czasowe. - Stała migracja polega na tym, że osoba migrująca zmienia miejsce pobytu na dłuższy okres.
- W przypadku migracji czasowej mamy do czynienia z migracjami okresowymi, sezonowymi oraz wahadłowymi Migracje okresowe - to taki ruch ludności, który zmienia stan ludności obecnej na danym obszarze, nie zmienia zaś liczby ludności zamieszkałej na tym obszarze Migracja sezonowa - polega na tym, że osoba migrująca przenosi się ze stałego miejsca zamieszkania do czasowego miejsca zamieszkania, a następnie powraca. Wędrówki te różnią się od okresowych tym, że powtarzają się w identycznych porach roku. Migracje wahadłowe - różnią się od sezonowych czasem trwania oraz charakteryzują się większą systematycznością (np. codzienne dojazdy do pracy)
Ze względu na przyczyny migracje dzielimy na: Migracje dobrowolne - kiedy osoba migrująca zmienia miejsce zamieszkania z własnej woli Migracje przymusowe - kiedy mamy do czynienia z przyczynami niezależnymi od osoby migrującej
Ze względu na sposób organizacji migracje dzielimy na:
-Indywidualne
-Grupowe
Wędrówki grupowe obejmują rodziny i grupy rodzin. Są one przeciwstawne do migracji siły roboczej, w której biorą zazwyczaj udział osoby stanu wolnego.
KLASYFIKACJA MIGRACJI:
*Miasto - wieś
*Wewnętrzne - zagraniczne
*wewnatrzregionalne -międzyregionalne
*krotko lub długookresowe
*legalne i nieudokumentowane
*odpływ - przypływ
*dobrowolne - przymusowe
*osiedleńcze, pracownicze, rodzinne
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz