Metoda podpartego sklepienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 2268
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Metoda podpartego sklepienia - strona 1 Metoda podpartego sklepienia - strona 2

Fragment notatki:

Metoda podpartego sklepienia. Belgijska metoda podpartego sklepienia jest przy­kładem pełnego rozwinięcia etapowego systemu budowy obiektów podziemnych. Rea­lizacja obiektu zaczyna się również od budowy sztolni w stropie wyrobiska, ale opera­cja ta wyprzedza systematycznie następny etap w układzie podłużnym na około 30 m i jest kontynuowana niezależnie od pozostałych robót. W Ślad za budową sztolni postę­puje rozbudowa kaloty zgodnie z omówionymi wcześniej zasadami. Roboty w kalocie są prowadzone niezależnym systemem ciągłym na podobnej długości segmentu sięga­jącym 30 m. Po zrealizowaniu kaloty podejmowane są na dalszym odcinku prace zwią­zane z wykonaniem sklepienia obudowy stałej. Długość tych odcinków jest przy­stosowywana nie tylko do możliwości niezależnego prowadzenia robót, ale także do niezbędnego czasu dojrzewania konstrukcji stałej wykonywanej na mokro. W procesie realizacji obudowy stałej usuwa się obudowę tymczasową, której rolę przejmują najpierw szalunki obudowy stałej, a później sama obudowa. Tymczasowe oparcie wez­głowi sklepienia tej obudowy musi więc być dokładnie przemyślane i poprawnie zaprojektowane, aby mogło spełniać rolę stałego fundamentu i umożliwiać późniejszą bez-jieczną podbudowę ścian obudowy. Sklepienie nie może ulec naruszeniu, dlatego jego wezgłowia są przeważnie znacznie pogrubione, w porównaniu do grubości ścian, aby pozostawały oparte na caliźnie w czasie ich podbudowy (rys. 10.6).
Pod osłoną wykonanej obudowy stałej są prowadzone roboty związane z drążeniem centralnej części sztrosy, a następnie z jej poszerzaniem i podbudową ścian. Operację poszerzania sztrosy i podbudowy ścian prowadzimy odcinkami 3-4-krotnie krótszymi niż długość segmentu sklepienia. Roboty wykonujemy systemem mijankowym zgod­nym z ruchem konia szachowego (rys. 10.7). Jest to dodatkowe zabezpieczenie przed narażeniem sklepienia na jego uszkodzenie. Prace w bezpośrednim sąsiedztwie odcin­ka podbudowanej ściany możemy rozpoczynać dopiero w momencie, gdy konstrukcja uzyskała pełną nośność, wytrzymałość. Podbudowane odcinkami ściany są w końco­wym etapie rozpierane sklepieniem odwrotnym lub płytą spągową. Jest to ostateczne zrównoważenie ustroju nośnego obudowy stałej. Metoda belgijska jest klasycznym przy­kładem potokowego systemu budowy obiektów podziemnych. Pozwala on na dokład­ny dobór i zatrudnienie wyspecjalizowanych grup roboczych oraz środków realizacji budowy.
Metoda belgijska umożliwia rezygnację ze złożonej obudowy drewnianej i zastą­pienie jej łukami stalowymi bądź odpowiednią stabilizacją górotworu. Praktycznie stanie się ona odmianą nowej metody austriackiej.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz