Mapy i odwzorowania

Nasza ocena:

5
Pobrań: 308
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Mapy i odwzorowania - strona 1 Mapy i odwzorowania - strona 2 Mapy i odwzorowania - strona 3

Fragment notatki:


Mapa (dawna definicja) — (łac. mappa ) według jednej z pierwszych definicji Lagrange'a (1770) to swoiste przedstawienie na płaszczyźnie dowolnego obszaru Ziemi w zmniejszonych rozmiarach .
Mapa (definicja współczesna) — jest to określony matematycznie i uogólniony obraz (model) powierzchni Ziemi, innego ciała niebieskiego lub nieba na płaszczyźnie, przedstawiający znakami umownymi rozmieszczenie, stan i powiązania różnorodnych zjawisk przyrodniczych i społecznych, dobranych i scharakteryzowanych odpowiednio do przeznaczenia danej mapy. Trzy główne cechy mapy geometria - mapa jest określonym matematycznie obrazem przestrzeni odzwierciedlającym rozmieszczenie obiektów i zjawisk geograficznych w zmniejszeniu (skala) i rzucie prostokątnym (odwzorowanie); grafika - mapa jest zbiorem znaków kartograficznych i napisów, służących do prezentacji obiektów i zjawisk geograficznych; generalizacja - mapa odzwierciedla rzeczywistość w specyficznie uogólniony sposób - może być traktowana jako jej model.
Funkcje map Przewodnik w podróży Przekazywanie informacji Źródło danych Narzędzie i metoda badawcza Funkcje mapy (1) jest najbardziej uniwersalną i optymalną formą prezentacji zjawisk zachodzących w przestrzeni;
umożliwia jednoczesny przegląd przestrzennego rozmieszczenia obiektów i zjawisk na dowolnym fragmencie powierzchni Ziemi;
tylko mapy dają ogólny obraz terenu , na którym dane o obiektach i zjawiskach są umieszczone we właściwych relacjach przestrzennych : odległości, kształtu, powierzchni, sąsiedztwa, wielkości, wartości liczbowej;
Funkcje mapy (2) pozwala na sugestywne ujęcie wiedzy o rozmieszczeniu zjawisk i (poprzez prezentację w relacji do położenia innych zjawisk) wykrywanie i wyjaśnianie prawidłowości przestrzennych tego rozmieszczenia ;
umożliwia łączenie i syntetyzowanie informacji pochodzących z różnych map i źródeł niekartograficznych i tworzenie nowych map, dostarczających nowych informacji.
Brak wiedzy na temat właściwości map i metod kartograficznych powoduje, że nierzadko powstają mapy niepoprawne metodycznie i merytorycznie.
Do takich map odnoszą się słowa Johna K. Wrighta (1942), że: mapa będąca ładnym, uporządkowanym obrazem kartograficznym posiada atmosferę naukowej autentyczności, często jednak niezasłużonej. Jak zauważył Mark Monmonier ( How to lie with maps, 1991 ), mapy opracowane przez dyletantów mogą być niebezpieczne .
Skala mapy

(…)

….
W wypadku powierzchni relacja ta ma postać: powierzchnia na mapie
=
p
=
1
powierzchnia w rzeczywistości
P
M2
Znaczenie skali
Dzięki skali jesteśmy w stanie:
— oszacować odległości w terenie (np. orientacja na mapach turystycznych);
— określić proporcje prezentowanego terytorium, zasięgu zjawiska;
— na mapach topograficznych dokonuje się pomiarów odległości i powierzchni zamiast żmudnych pomiarów w terenie…
… Ziemi pokryto siatką południków i równoleżników, względem których określane jest położenie punktu na powierzchni kuli.
Odwzorowanie kartograficzne sprowadza się do przeniesienia poszczególnych punktów siatki południków i równoleżników z kuli (elipsoidy) na płaską powierzchnię mapy w ściśle określony matematycznie sposób.
Odwzorowanie kartograficzne (2)
Siatka południków i równoleżników na kuli nazywana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz