Liberalizm gospodarczy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1288
Wyświetleń: 3248
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Liberalizm gospodarczy - strona 1 Liberalizm gospodarczy - strona 2 Liberalizm gospodarczy - strona 3

Fragment notatki:


Liberalizm gospodarczy
  Fizjokratyzm Fizjokratyzm - "rządy natury". Powstał we Francji w II połowie XVIII wieku. Głównym przedstawicielem był Francois Qesney [czyt. Kene]. Twierdził, że rolnictwo powinno być podstawą gospodarki, która daje produkt "czysty" Trzeba o nie dbać, gdyż reszta gospodarki jest jedynie uzupełnieniem. Jest to zatem system ekonomiczny, który kładzie nacisk na rolnictwo w gospodarce .
 
Dostrzegano, że merkantylizm zaczyna hamować dalszy rozwój gospodarczy. Ponadto we Francji zaczyna się dostrzegać potrzebę reformy gospodarczej (rozwija się klasa średnia).
  Tablica ekonomiczna - Qesney pokazał obieg produktów i pieniędzy w gospodarce. Leontief w XX wieku rozszerzył pojęcia tablicy ekonomicznej, stworzył tablice przepływów międzygałęziowych.
  Angielska klasyczna ekonomia polityczna Adam Smith był twórcą angielskiej klasycznej ekonomii politycznej ("O przyczynach i naturze bogactwa narodów" wydana w 1776r.)
 
Założenie A. Smitha: O bogactwie narodu nie decydują zasoby złota, srebra, nie decydują wojny zaborcze i kolonialne, ale ludzka praca. Smith krytykuje założenia merkantylizmu. Uważa, że istnieje niewidzialna ręka rynku .
 
Państwo powinno zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, ale nie ma ingerować w gospodarkę (państwo ma być "nocnym stróżem"). Podatki miały być przyjazne, tzn. każdy ma płacić tyle, ile jest w stanie płacić.
 
Rodzący się przemysł trzeba chronić i wspierać, jednak gdy okrzepnie, niech sobie radzi sam.
  Say , Ricardo i Malthus rozwijali ekonomię klasyczną:
Say stworzył prawo rynków (podaż rodzi popyt; co będzie wyprodukowane, będzie sprzedane; nie będzie kryzysu nadprodukcji). Prawo to obalił po niemal 100 latach John Keynes po kryzysie gospodarczym w XX wieku.
Malthus stworzył prawo ludnościowe - ludność rozwija się szybciej, niż produkcja żywności (ludność rośnie w tempie geometrycznym, a produkcja żywności w arytmetycznym). Przestrzega, że ludność będzie nękana przez głód, epidemie i wojny, aby zrównać liczbę ludności do produkowanej żywności. Twierdził również, że nie należy dawać biednym żywności, gdyż wtedy szybciej się rozmnażają, co nie jest korzystne.
Ricardo stworzył m.in. Teorię kosztów komparatywnych . Chodzi o specjalizację produkcji międzynarodowej - w jakim kraju jest najmniejszy nakład pracy na wyprodukowanie danego dobra? Np. wino najbardziej opłaca się produkować ze względu na klimat we Francji, a nie w Wielkiej Brytanii, czy Szwecji.
 
  Świat po 1870 roku Pax britannica - w 1880 roku ogromna rola Wielkiej Brytanii w światowej gospodarce.


(…)

…, że na Kongresie Wiedeńskim uda się zjednoczyć. Nie udało się to, ale powstał Związek Niemiecki: Austria, Prusy, Bawaria i inne. Po Kongresie ciągle nie ma jednego państwa.
Centrum kulturalnym był Wiedeń. Prusy jednak pragnęły wprowadzić integrację gospodarczą.
Największy był Niemiecki Związek Celny, który jednoczył niemieckie państwa, jednak bez Austrii.
Prusy wciągają Austrię w wojnę z Danią o Szlezwik…
…. Była ona jednak zacofana przez wciąż obowiązujący feudalizm w XIX wieku.
Doszło do wojny krymskiej, w której Rosja walczyła o wpływy w basenie Morza Czarnego. Okazało się jednak, że inne kraje dysponują dużo bardziej zaawansowaną techniką (lepsza broń, lepsze okręty, etc.). Wojna krymska była dla Rosji impulsem do reform
Stany Zjednoczone dopiero rodziły się jako mocarstwo, a stały się nim dopiero po wojnie secesyjnej
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz