Orientacje niepodległościowe przed 1914r.
Przed wybuchem I wojny światowej zrodziły się dwie koncepcje niepodległościowe. W 1908 powstała orientacja prorosyjska którą rozpowszechniono poprzez wydawanie broszury. W tym samym roku powstała także proaustriacka w Krakowie. A jej postulaty popierały związek walki czynnej. Swoje poglądy przedstawił także PPS, konserwatyści oraz komuniści (walka o niepodległość jest bezcelowa, walka o rewolucje). Główne jednak były dwie orientacje: proaustriacka i prorosyjska. 1. Proaustriacka skierowana była na państwa centralne chcieli utworzenia monarchii trialistycznej. Jednak od 1908r. zaczęto tworzyć oddziały para militarne. m.in. Związek Walki Czynnej. Dążyli do powstania antyrosyjskiego. 2. Prorosyjska: Tworzył ją Roman Dmowski. W wydawanej broszurce jako wroga umieścił Niemców a zjednoczenie pod berłem Rosji. Broszurka szczególnie popularna była w Królestwie Polskim, Wileńszczyźnie. I WOJNA ŚWIATOWA
Niemcy przystąpiły do wojny z Rosją w 1914 gdyż obawiały się, że wskutek szybko przebiegającej modernizacji stanie się ona w przyszłości groźną siłą. Niemcy chciały Rosję pokonać lecz zasadniczo nie przewidywały większych zmian granicznych. Nie wyobrażano sobie powstanie państwa polskiego. Również Rosjanie nie przewidywali większych zmian granicznych prócz traktowania Galicji Wschodniej jako terenów rosyjskich. W 1916 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wydało mapę propagandową przyszłej Rosji, której granice przebiegały wzdłuż dolnej i środkowej Odry. Rosyjskie elity nie widziały potrzeby zjednywania sobie Polaków. Najwięcej dyskutowano w sprawach polskich w Wiedniu ale żaden z zaborców przystępując do wojny nie zamierzał podnosić sprawy polskiej i przynajmniej na początku wyjaśniać swojego stanowiska wobec zdobycznych ziem, chcieli natomiast mieć ich przychylność.
1914
Na terytorium Austrii istniały polskie org.paramilitarne. Piłsudski mobilizował oddziały strzeleckie. Powstała Kampania Kadrowa i wyruszyła w kierunku granicy z Rosją. Już wraz z oddziałami strzeleckimi Piłsudskiego następnie do Kielc. Chętnych do wstępowania do wojska nie było wielu, toteż Austria chciała rozwiązania batalionów Piłsudskiego, czemu sprzeciwiano się w kole polskim i ostatecznie postanowiono o rozbudowie polskiej armii.
16 sierpnia powołano Naczelny Komitet Narodowy, który chciał utworzyć dwa oddziały Legionów - z bazą Krakowie oraz z bazą we Lwowie. Zasadniczą rolę w formowaniu się Legionów odegrał poza ich Komendą Departament Wojskowy, którym kierował Władysław Sikorski.
Sikorski widział w Austrii sojusznika, zaś Piłsudski i jego zwolennicy walczyli „za Polskę”. Legiony przeszły 8 września na żołd armii austriackiej, ochotników przybywało. Powstała I Brygada Legionów Polskich (pod wodzą Piłsudskiego). II i III Brygada powstały w 1915 roku. Pierwsza Brygada walczyła m.in. pod Nowym Korczynem, Opatowcem, Limanową.
(…)
… stycznia generał Józef Mośnicki. Władzę polityczną nad wyzwolonymi terenami objęła Naczelna Rada Ludowa. Kontrofensywa niemiecka doprowadziła do ciężkiej walki nad Notecią. Akcja dyplomatyczna prowadzona przez KNP w Paryżu pozwoliła rozszerzyć warunki rozejmu z listopada 1919 na tereny Wielkopolski. Walki zostały przerwane 16 II 1919. Powstanie Wielkopolskie było jedynym spośród polskich powstań…
… własnego państwa a 30 marca Rząd Tymczasowy przyznał Polakom prawo do stanowienia o swoim losie.
15 stycznia rozpoczęła prace Tymczasowa Rada Stanu, która przygotowywała kadry urzędnicze i prawo dla nowego państwa. Do powstałych Polskich Sił Zbrojnych wcielono Legiony. Zażądano 3 lipca przysięgi na wierność cesarzowi niemieckiemu, jednak Piłsudski i większość legionistów odmówiła jej złożenia. W nocy z 21…
… Narodowego jako władzę suwerenną narzucona przez Stalina. Za jedyny prawowity rząd, kontynuujący ciągłość niepodległej Polski, uważano rząd polski w Londynie i władzę polskiego państwa podziemnego, działające na podstawie Konstytucji kwietniowej z 1935 roku. PKWN i Krajowa Rada Narodowa do czasu uchwalenia nowej konstytucji będą opierać się na Konstytucji marcowej z 1921 roku. Działacze PKWN, którzy 27…
… uczestniczyła aktywnie we wszystkich dziedzinach życia. Była partią współrządzącą i poparłą przewrót Majowy. Później powstała antysanacja, chcieli nacjonalizacji u uspołecznienie. Zaczęto wydawać pismo Robotnik. Ustrój polityczny II RP do 1926.
Polska odrodziła się jako republika demokratyczno - parlamentarna w której najwyższą władzą był Sejm. Relacje między organami władzy określiła konstytucja marcowa 1921…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)