Grzyby - Pływka

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 2051
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Grzyby - Pływka - strona 1 Grzyby - Pływka - strona 2 Grzyby - Pływka - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 4 GRZYBY Królestwo: Protozoa
Gromada: Plasmodiophoromycota
Królestwo: Chromista
Gromada: Oomycota Królestwo: Fungi
Gromada: Chytridiomycota
Zygomycota
Ascomycota
Basidomycota
Grzyby mitosporowe Plasmodiophoromycota podobne do Chytridiomycota
Charakterystyka Plasmodiophoromycota:
Ciało wegetatywne - nagi nie obłoniony, wielojądrowy protoplast
W całości przekształca się w organ zarodnikowania - organizm holokarpiczny
Bezpłciowe rozmnażanie odbywa się za pomocą różnoimiennych pływek
Organów płciowych rozmnażania brak, funkcje gamet pełnią różnoimienne pływki
Są pasożytami ścisłymi, pasożytują wewnątrz komórek
Objawy chorobowe (deformacje, narośla, nekroza) powodują na podziemnych organach roślin
Brak oznak etiologicznych
Pływka ma nerkowaty kształt otoczona jest delikatną błoną, jest bardzo wrażliwa na brak wody! W zależności od gatunku ma 1-2 wici. One poruszają się tylko w kroplach wody, nazywamy je zarodnikami propagacyjnymi. Forma wegetatywna, pływki przebywa w roztworze glebowym do momentu wyczerpania energii w protoplascie.
Objawy zawsze na częściach podziemnych, czasem na liściach - jeśli dotykają gleby (Synchytrium endobioticum) np. u ziemniaka.
Proces infekcji jest czynny, bo wydziela enzymy, rozkłada enzymatycznie ścianę, wciąga wici i przelewa nagi protoplast do właściwego organu i do komórki.
Skórka musi być delikatna, by pasożyt wnikł, a wnika przez włośniki w całym okresie rozwoju rośliny, fantastyczne przystosowanie grzyba do pasożytnictwa.
Po zimie wysuwa się protoplast z przetrwalnika, formuje się pływka, pływki atakują włośniki, w komórkach włośnika rozrasta się ciało pasożyta.
Plasmodium ma zdolność pełzania!
Przemieszcza się przelewając, pełzając z komórki do komórki i osiąga komórki miękiszu korzeniowego, bo one są właściwym miejscem gdzie dalej rozwinie swój cykl.
Chowacz galasówek powoduje podobne obrzmienia, ale na przekroju widać larwy i odchody.
Zarodniki przetrwalnikowe zachowują żywotność dość długo, w zależności od warunków środowiskowych.
Zarodnie bardzo szybko kiełkują przy pH kwaśnym! Znajdują się w polskich glebach. Wapnowanie gleb wstrzymuje kiełkowanie, ale nie eliminuje jego występowania w glebie. Zaniechanie uprawy kapusty na danym polu minimum 3 lata.
Nie ma roślin sanitarnych.
Te patogeny nie mają naturalnych antagonistów.
Do zmianowania zaleca się uprawę roślin chwytnych pułapkowych.
Niektóre gatunki roślin jak żyto, cebula, trawy, które nie są żywicielami Plasmodiophora brassicae mogą stymulować kiełkowanie form przetrwalnikowych glebie.


(…)

… lub też nekrogeniczną (nekrozie ulegają pojedyncze komórki żywiciela). Odmiany nadwrażliwe są zakażane, ale komórki do których wnikł patogen zamierają razem z nim, a także warstwa komórek wokół.
Olpidium atakuje tylko w fazie siewek (ale nie jest jedynym patogenez atakującym siewki).
Chromista gromada Oomycota
Mają strzępkową budowę ciała, ale mimo tego są komórczakami (to prymitywna cecha) -> strzępki nie są podzielone przegrodami poprzecznymi, a zatem ciałem tych patogenów jest wielka rozgałęziona strzępka z wieloma jądrami, ale bez przegród poprzecznych. Są organizmami Eukarpicznymi czyli w procesie rozmnażania bezpłciowego i płciowego bierze udział tylko szczytowe części strzępek. Te strzępki modyfikują się w trzonki konidialne, a na nich powstają zarodniki konidialne, które są najczęstszą formą rozmnażania wegetatywnego.
Wytwarzane są gametangia na szczytowych częściach niektórych strzępek i proces płciowy zachodzi między tymi gametangiami i wyniku tego tworzą się 2n zarodniki przetrwalnikowe tzw. oospory.
Ściana komórkowa strzępek zbudowana jest z celulozy. Podczas gdy w większości grzybów z chityny i glukanu. Ściana strzępek jest siedliskiem enzymów w głębi jest plazmalenna (ściana cytoplazmatyczna) ona otacza…
… chwytnych” (Bochow 1980r.) Ale trzeba pamiętać, że te rośliny tylko w warunkach niemieckich wykazały tą zdolność.
Badania w Japonii nad wpływem uprawy kilku innych gatunków roślin przedplonowych: rzodkwi, szpinaku, sałaty, marchwi, truskawki, soi na występowanie kiły kapusty wykazały, że najlepsze wyniki uzyskano po uprawie rzodkwi jako rośliny chwytnej.
W Polsce ustalono, że najkorzystniejszy wpływ…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz