Funkcjonowanie dyrektyry wykładni

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 707
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Funkcjonowanie dyrektyry wykładni - strona 1 Funkcjonowanie dyrektyry wykładni - strona 2 Funkcjonowanie dyrektyry wykładni - strona 3

Fragment notatki:

FUNKCJONALNE DYREKTYWY WYKŁADNI Reguły funkcjonalne służą do wyboru jednego z możliwych rezultatów wykładni językowej. Do funkcjonalnych reguł wykładni odwołujemy się wtedy gdy interpretowane przez nas przepisy są zredagowane niejasno, i po zastosowaniu językowych reguł wykładni nadal nie potrafimy ocenić czy zawarta w przepisach sprawa odnosi się wyłącznie do podmiotów w niej wymienionych czy do podmiotów takich jak wymienione i im podobne.
Należy ocenić czy chodzi o sytuacje jedynie wskazane w interpretowanym przepisie czy tez o takie i o podobne. Wówczas stosuje się WYKLADNIE Z ANALOGII zwana też analogia legis. Stosujemy analogie a simili lub analogie a contrario.
ARGUMENTUM A FINI - uznajemy wówczas ze w świetle ocen prawodawcy, jakieś nie wymienione wyraźnie w przepisach podmioty (okoliczności lub czyny) są istotnie podobne do tych które prawodawca w przepisie wyraźnie wymienił.
ARGUMENTUM A CONTRARIO- interpretowany przepis wyraża normę, która,we wskazanym w tymże przepisie podmiotom.
W niektórych przypadkach zastosowanie językowych reguł wykładni nie daje oczekiwanego rezultatu, nie uzyskano, bowiem jednoznacznych norm postępowania, ponieważ zinterpretowany przepis okazuje się być zredagowany niezwykle niejasno.
Dopiero zastosowanie wykładni funkcjonalne pozwala doprowadzić do uzyskania jednoznacznej normy postępowania i pozwala zakończyć proces egzegezy.
Jeżeli natomiast na poziomie wykładni językowej uda się dojść do normy postępowania to dalej nie musimy przeprowadzać procesu wykładni.
W niektórych przypadkach stosuje się funkcjonalne reguły wykładni mimo ze z językowej strony przepisy są jasne. Dopuszczalne jest to w sytuacjach gdy norma wyinterpretowana (reguły językowe wykładni) rażąco naruszałaby ten system wartości który przypisujemy prawodawcy. Przyjmujemy wówczas ze prawodawca wyraził się jasno, ale wypowiedz jest nieadekwatna do jego zamysłu. W konsekwencji przyjmujemy dwie rzeczy:
1. Zinterpretowany przepis wyraża normę która to norma ma szerszy zakres zastosowania n
z ten jaki zastosowaliśmy w drodze wykładni językowej - WYKLADNIA ROZSZERZAJACA (interpretacio extensiva)
2. Zinterpretowany przepis ma węższy zakres zastosowania niż ten który ustaliliśmy w drodze wykładni językowej - WYKLADNIA ZWĘZAJĄCĄ (interpretaco restrictiva)
W rezultacie otrzymujemy normę mającą uzasadnienie aksjologiczne, w przeciwieństwie do normy uzyskane w drodze wykładni językowej(interpretatio declarativa)
Np. Kodeks rodzinny z 1950(nieistniejący już). Przez przysposobienie ustaje dotychczasowa władza rodzicielska nad przysposobionym. (Ustawodawca miał na myśli dziecko, które przychodzi do jakiejś rodziny, jeśli natomiast matka ma dziecko i jej partner chce przysposobić jej dziecko to matka traci władzę rodzicielską, należy tutaj zastosować wykładnie zawężającą - nie odnosi się do sytuacji gdzie dochodzi do przysposobienia pasierba  dobro dziecka)


(…)

… ze wobec niejasnego sformułowania przepisów prawnych państwo jako podmiot który jest tworzy powinno ponosić konsekwencje swojej niedbałości, niejasności a nie przerzucać jej skutków na obywatela. Przy interpretacji określonych tekstów prawnych nie dopuszczalne jest stosowanie niektórych dyrektyw interpretacyjnych (np. wykładni a simili)
Prawo karne - nie stosujemy dyrektyw interpretacyjnych ( a simili…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz