Fizjologia ryb - pytania egzaminacyjne, część II

Nasza ocena:

5
Pobrań: 140
Wyświetleń: 3185
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Fizjologia ryb - pytania egzaminacyjne, część II - strona 1 Fizjologia ryb - pytania egzaminacyjne, część II - strona 2 Fizjologia ryb - pytania egzaminacyjne, część II - strona 3

Fragment notatki:

1. Trawienie lipidów Enzymy lipolityczne soku trzustkowego (enzymy trawiące lipidy) stanowi zespół lipaz, które działają w środowisku zasadowym, rozkładając szybko zemulgowane tłuszcze pokarmowe na monoglicerydy, glicerol i kwasy tłuszczowe.W skład żółci wchodzą substancje produkowane przez komórki wątroby (wydzieliny) oraz substancje "wychwytywane" przez te komórki z krwi i usuwane do żółci (wydaliny). Kwasy żółciowe, spełniają ważna funkcję w przygotowaniu do trawienia i wchłanianiu tłuszczów w przewodzie pokarmowym, stanowią wydzielinę komórek wątroby.
Enzym
Źródło
pH
Substrat
Produkt
Lipaza żołądkowa
gruczoły ściana żołądka
2
Tłuszcze o długich łańcuchach
Tłuszcze o krótszych łańcuchach
Lipaza trzustkowa
trzustka
7-8,5
tłuszcze
glicerol i kwasy tłuszczowe
Metabolizm tłuszczów 1. Glicerol i kwasy tłuszczowe powstające w procesie rozpadu tłuszczy zostają wchłaniane przez komórki jelita(dwunastnicy) i wprowadzone do krwioobiegu do żyły wrotnej wątrobowej trafiając do wątroby. 2. W przypadku gdy występuje odpowiednie stężenie glukozy we krwi glicerol i kwasy tłuszczowe zostają zmagazynowane w komórkach docelowych w postaci kropli lipidów. Niektóre mogą zostać wykorzystywane w tworzeniu osłonek mielinowych komórek nerwowych oraz budują błonę większości komórek. 3. W przypadku braku glukozy we krwi (wyczerpane zapasy glikogenu z wątroby i mięśni) uruchomiane są zapasy tłuszczu. Drogi glicerolu i kwasów tłuszczowych częściowo się rozchodzą. 3a Glicerol ulega fosforylacji i włącza się do glikolizy w postaci aldehydu dihydroksyacetonu który wraz z aldehydem 3-fosfoglicerynowym tworzy fruktozo 1,6 bisfosforan i zostaje w procesie glukoneogenezy przekształcony w glukozę, w przypadku zbyt dużego stężenia tłuszczy 3b Kwasy tłuszczowe mogą ulec β- oksydacji tworząc acetylo -CoA , który włącza się do cyklu Krebsa. W przypadku dużego stężenia acetylo -CoA , zostaje on syntezowany do kwasów tłuszczowych.
2. Krążenie krwi
Układ krążenia składa się z pomp i kanałów którymi płynie krew. Do elementów układu krwionośnego należy krew. Do przepływu płynów w rurach może być laminarny lub turbulentny w przypadku naczyń krwionośnych przepływ krwi ma charakter laminarny. U ryb występuje jedna główna droga poprzez pień tętniczy, którą krew opuszcza serce. Przepływ krwi uwarunkowany jest przede wszystkim pracą serca, ale również funkcjonowaniem mięśni , które odgrywają bardzo istotną rolę powrocie krwi do serca, nie wymuszając przepływu krwi przez duże naczyniach żylnych zmierzających do serca Jest to bardzo istotnie, gdyż ciśnienie panujące w tych naczyniach jest niskie, a dodatkowo występuje zjawisko tarcia. Przy czym krew jest bardzo specyficznym w którym lepkość względna zmienia się wraz ze zmianą promienia naczynia przez który przepływa i tak lepkość względna krwi jest najniższa w małych naczyniach krwionośnych, najwyższa zaś w dużych. Ważnym elementem hemodynamiki krwi jest system regulacji krwi przez naczynia włosowate.

(…)

… humorzaste przesuwanie pokarmu z przełyku do końca odbytu , aparat rzęskowy dróg oddechowych , wydzielina śluzu przez nabłonek Bariery chemiczne kwasy tłuszczowe na powierzchni skóry , enzymy lizozym ( ma zdolność rozkładania składników ściany komórkowej bakterii) pepsyna , kwas solny żołądka , peptydy o działaniu bakteryjnym , kryptydyna jelitowa .
Bariery mikrobiologiczne ( fizjologiczna flora bakteryjna…
…. Torebka Bowmana
Kanalik proksymalny
Następuje tu resorpcja zwrotna, czyli wchłanianie z przesączu do krwi wody, chlorku sodu(transport bierny), oraz sekrecja, która polega na wydzielaniu do kanalika jonów amonowych na drodze transportu biernego, a także antybiotyków (np. penicyliny) lub hormonów steroidowych - na drodze transportu czynnego
Pętla nefronu (Henlego)
Dochodzi do zagęszczenia moczu dzięki wzmacniaczowi przeciwprądowemu
Kanalik dystalny
W tym odcinku kanalika nerkowego dochodzi do tzw. resorpcji zwrotnej nadobowiązkowej wody i soli mineralnych , co zwiane jest z aktualnym zapotrzebowaniem organizmu oraz sekrecję
Kanalik zbiorczy
Zbierany jest mocz ostateczny zawierający wodę, jony nieorganiczne (Na+, K+, Ca2+, Mg2+, Cl-, SO42-, PO43-), a także związki organiczne (mocznik, amoniak, kreatyna, kwas moczowy, urobilinogen)

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz