F. Taylor

Nasza ocena:

3
Pobrań: 63
Wyświetleń: 945
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
F. Taylor - strona 1 F. Taylor - strona 2

Fragment notatki:

F. Taylor zajmował się:  - problemami wydajności pracowników;
- pracą kierownika zespołu na najniższym szczeblu w firmie;
- organizacją prac w produkcji i jej przygotowania; - rozpowszechnianiem poprawnych form pracy
Główne problemy, do których można sprowadzić dorobek F. Taylora w dziedzinie naukowej organizacji pracy w przemyśle są następujące: Należy badać i precyzyjnie ustalać sposób wykonania każdej operacji produkcyjnej. -) zastąpienie przypadkowych sposobów wykonywania pracy, naukowym określeniem każdego czynnika składowego pracy danego robotnika; -) każdy element pracy powinien być możliwy do identyfikacji. 2 - Konieczne jest oddzielenie działań związanych z przygotowaniem pracy od wykonania pracy.
3- Najlepsze sposoby wykonania powinny być rozpowszechniane poprzez szkolenia wśród wszystkich robotników. 4 - Należy przyjąć orientację na najlepszych robotników przy ustalaniu wzorcowych metod pracy. 5 - Możliwa jest bezkonfliktowa współpraca między przedsiębiorcami a robotnikami, jeżeli współpraca kierownictwa z robotnikami w celu wykonywania pracy będzie oparta na zasadach naukowych. 6 - Niezbędne jest równomierne rozłożenie odpowiedzialności na robotników i kierownictwo z tym, że kierownicy mają być odpowiedzialni za planowanie i organizację pracy.
7- Możliwe i wskazane jest wprowadzenie specjalizacji w pracy kierowniczej. Opracował zwarty system zarządzania przedsiębiorstwem oparty na przemyślanym podziale pracy kierowniczej, system ten nazywany jest systemem funkcjonalnym. Przewidywał podzielenie czynności związanych z kierowaniem zakładem produkcyjnym między ośmiu wyspecjalizowanych mistrzów.
Dokonał spostrzeżeń jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne zachowań robotników, i są one następujące.
Przeciętny człowiek ma wrodzoną niechęć do pracy i będzie jej unikał, jak tylko jest to możliwe. Większość ludzi trzeba: - zmuszać do pracy, - kontrolować, - kierować nimi, - grozić karami, aby wymusić od nich wysiłek potrzebny do osiągnięcia celów organizacji.
Większość ludzi woli, aby nimi kierowano ponieważ:
  - chce uniknąć odpowiedzialności, - ma małe ambicje, chodzi im głównie o bezpieczeństwo. Okres, w którym Taylor stworzył swój dorobek, był czasem, w którym psychologia i socjologia nie istniały, co tłumaczy brak pogłębionej analizy psychospołecznych aspektów organizacji pracy ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz