Decyzja ustalająca wysokości zobowiązania podatkowego - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 525
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Decyzja ustalająca wysokości zobowiązania podatkowego - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

43. Czym różni się decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego od decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego?
Decyzja ustalająca wysokość zobowiązania podatkowego ma charakter konstytutywny (tworzy nową sytuację prawną). W wyniku jej skutecznego doręczenia podatnik staje się zobowiązany do zapłaty podatku w wysokości wskazanej w decyzji. Doręczenie rozpoczyna bieg terminu materialno prawnego do zapłaty podatku (zwykle 14 dni od doręczenia) oraz proceduralnego terminu wniesienia odwołania. O powstaniu zobowiązania decyduje skuteczne doręczenie decyzji.
% Charakter konstytutywny
% Tworzy nowe zobowiązanie podatkowe
Decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego ma charakter deklaratoryjny (nie tworzy nowych praw i obowiązków podatnika). Stwierdza jedyni, że podatnik nie wykonał prawidłowo ciążącego na nim obowiązku lub też nie wykonał go w ogóle. Nie zawsze jednak organ musi wydawać taką decyzję. Nie musi tego robić, gdy w deklaracji jest pouczenie o tym, że w przypadku niewypłacenia w terminie kwoty należnego podatku lub nie wpłacenia jej w niepełnej wysokości deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego.
% Charakter deklaratoryjny
% Stwierdza nieprawidłowe wykonanie zobowiązania, nie tworzy nowego.
% Jest następstwem nie wywiązania się z zobowiązań podatkowych powstających z mocy prawa i ujawnionych (lub nie) w deklaracjach podatkowych.
% Zwykle jest następstwem wszczętego postępowania podatkowego w sprawie wątpliwości organu co do poprawności deklaracji. Postępowanie nie zawsze musi się kończyć taką decyzją. Może to być bowiem decyzja o nadpłacie, kiedy podatnik zapłacił za duży lub nienależny podatek.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz