Budżet zadaniowy a tradycyjny

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1890
Wyświetleń: 6027
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Budżet zadaniowy a tradycyjny - strona 1 Budżet zadaniowy a tradycyjny - strona 2

Fragment notatki:

BUDŻET ZADANIOWY A BUDŻET TRADYCYJNY
Budżet zadaniowy- poprzez zadania pokazuje w jaki sposób wykorzystywane są środki publiczne
W tradycyjnym budżecie radni skupiają się na tym, ile jednostka może dostać pieniędzy, a następnie decyduje, na co powinni je wydawać.
W budżecie zadaniowym najpierw trzeba ustalić, co należy zrobić, a następnie zadecydować, jakie środki mogą być przeznaczone na ten cel.
Budżet zadaniowy- przejrzyście pokazuje, na co idą środki publiczne. Zaleta: pokazuje, co w gminie zostanie zrobione, dlaczego, co gmina chce osiągnąć i w jaki sposób i jakie środki będą potrzebne do realizacji oraz jak można zmierzyć efekty, które gmina chce osiągnąć. W budżecie tradycyjnym tez są opracowywane plany wieloletnie, ale po opracowaniu takiego planu przeważnie nikt do nich nie wraca ponieważ trzeba zaplanować wydatki i dochody tylko na jeden rok.
Rozliczenie wydatków w układzie tradycyjnym następuje po roku, a dobrze zrealizowany budżet to taki, gdy dysponent wydaje je w całości.
Wydatkowanie wszystkich środków zapisanych w budżecie na dany rok nie oznacza, że zostały one właściwie wydane, na cele i zadania, które postawiła sobie jednostka budżetowa na początku roku. Środki te mogą być wydane niepotrzebnie lub niewłaściwie. Pojawia się problem odpowiedzialności za nietrafione inwestycje. Jeśli natomiast dysponenci tych środków wydali je zgodnie z obowiązującymi przepisami, to nie ponoszą żadnej odpowiedzialności prawnej.
Ich zadaniem było wydatkowanie środków i jeśli zostały wydane w 100%, to znaczy, że zadanie zostało wykonane dobrze. (tak działa obecny system).
Budżet zadaniowy uważa się za wykonany dopiero wtedy, gdy zostaną zrealizowane wszystkie zadania w nim zapisane. System taki w dużo większym stopniu gwarantuje, że zadania zostaną właściwie zrealizowane.
Bardziej czytelny i jasny jest również system odpowiedzialności, do każdego zadania jest przypisana z imienia i z nazwiska osoba, która odpowiada za jego realizację. Jeśli zadanie zostanie wykonanie niewłaściwie to wiadomo, kto ponosi odpowiedzialność.
Budżet zadaniowy jest odwróceniem myślenia o środkach, jakie gmina otrzymuje.
W budżecie tradycyjnym radni skupiają się na tym, ile gmina może dostać pieniędzy, a następnie decydują, na co powinni je przeznaczyć.
Podstawowe różnice:
PLANOWANIE TRADYCYJNE
PLANOWANIE ZADANIOWE
Wnioski o środki nierealistycznie wysokie
Dysponent dostaje wstępny limit środków
Przydział środków bez znajomości szczegółowych planów i przewidywanych skutków
Dysponent opracowuje szczegółowy plan zadań
Planowanie zadań dopiero po zatwierdzeniu środków
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz