Antropologia społeczno - kulturowa-wykład - definicje

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1414
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Antropologia społeczno - kulturowa-wykład - definicje - strona 1 Antropologia społeczno - kulturowa-wykład - definicje - strona 2 Antropologia społeczno - kulturowa-wykład - definicje - strona 3

Fragment notatki:

Wykład 1 Co znaczy termin „ujęcie biokulturowe”? Człowiek to istota biologiczna i społeczno - kulturowa w relacji do środowiska, w jakim żyje. Nakładają się na siebie: środowisko, biologia i kultura
Pośrednictwo kultury pomiędzy człowiekiem i jego środowiskiem. Z kulturą, początkowo w formie prymitywnych narzędzi, dziś z całą gamą wyrafinowanych technologii, środowisko nie może wywierać nacisku na gatunek ludzki w taki sam sposób jak to miało miejsce w przeszłości. Antropologia w USA dzieli się na Antropologia fizyczna, antropologia kulturowa, archeologia, lingwistyka. Antropologia w Polsce dzieli się na: Antropologia fizyczna (biologia), Antropologia kulturowa (historia + N. Społeczne), Archeologia (historia), Lingwistyka (Neofilologia).
Antropologia fizyczna w Polsce dzieli się na : Antropologia filogenetyczna - paleoantropologia (pochodzenie człowieka), Antropologia populacyjna - biologia populacji pradziejowych, różnicowanie człowieka i rasy. Antropologia ontogenetyczna - rozwój osobniczy człowieka. Antropologia stosowana w innych dziedzinach wiedzy i praktyki - antropologia kryminalna, medyczno -sądowa, sportowa, ergonomia (aktywność pracy).
Antropologia społeczno - kulturowa Etnologia Ideologiczne, organizacyjne i technologiczne aspekty ludzkiej kultury jej historia (ewolucja) i zróżnicowanie. Antropologia a inne nauki Interdyscyplinarność styk 3 obszarów, biologii, nauk społecznych i humanistycznych i nauk medycznych. Element wyróżniający: wspólny nacisk na biologię i kulturę. Ewolucja biokulturowa człowieka między biologią, a kulturą W historii rozwoju gatunku ludzkiego kultura i biologia wpływały na siebie wzajemnie, dlatego mówi się, że ludzie zostali ukształtowani w toku ewolucji biokulturowej. Kultura jest systemem zachowań wyuczonych dziedziczonych pozagenowo. Kultura jest społecznie przekazywaną wiedzą wspólną dla pewnej grupy ludzi. W dziejach naszego gatunku kultura miała znaczenie adaptacyjne, umożliwiające istotom człowiekowatym przystosowanie się do środowiska niezależnie od doboru naturalnego. Dzięki pewnym wynalazkom kulturowym tj: - używanie ognia, budowa obiektów mieszkalnych, odzież, techniki łowiecki. Populacje ludzkie mogły przesunąć zasięg swego występowania do stref chłodniejszego klimatu, do których człowiek biologicznie nie jest przystosowany. Teoria ewolucji fundamentalną ideą w biologii „ nic co dotyczy biologii nie da się zrozumieć bez odwołania do teorii ewolucji”.


(…)

… a także ślady ich działalności zachowane w skałach. Skamieniałości powstają w procesie fosylizacji kamienienia, polegającym na zastąpieniu tkanek przez minerały np. krzemionkę czy węglan wapnia. Rodzaje skamieniałości - pancerze trylobitów z 3 okresów: kambr, ordowik, dewon. - muszla amonita, - zęby australopiteków, - szkielet krokodyla, - gniazdo jaj dinozaurów, - odcisk gałązki drzewiastej paproci, - ośródki…
… populacji mogą być zasilane przepływem genów (wyniku migracji) krzyżowania się osobników pochodzących z różnych czasem odległych geograficznie populacji. Dodatkowe źródło zmian - dryf genetyczny Losowe ubytki alleli z puli genowej populacji, obniża zmienność genetyczną. Inne przypadek dryfu to efekt wąskiego gardła - katastrofa ekologiczna, dziesiątkuje populację, ocalałe osobniki różnią się gentycznie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz