Anatomia i embriologia ryb - pytania na egzamin część III

Nasza ocena:

5
Pobrań: 210
Wyświetleń: 4809
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Anatomia i embriologia ryb - pytania na egzamin część III - strona 1 Anatomia i embriologia ryb - pytania na egzamin część III - strona 2 Anatomia i embriologia ryb - pytania na egzamin część III - strona 3

Fragment notatki:

Jest to trzecia część notatki z opracowaniem pytań egzaminacyjnych z przemdiotu anatomia i embriologia ryb. Tu znajdziemy omówione: budowa powstawanie i rozwój naczyń krwionośnych, synapsy – rodzaje i budowa, trzustka i grasica, budowa i powstawanie aparatu skrzelowego, gastrulacja jaj polilecytalnych, budowa i powstawanie mięśniówki gładkiej, barwiniki i łuski, układ nerwowy centralny, narządy krwiotwórcze, układ limfatyczny – budowa i powstawanie, szyszynka , nadnercza , przysadka rdzeniowa, pęcherz pławny – typy i podział, budowa gamet, gruczoły podwzgórza i przysadki mózgowe
endodermalne narządy, układ obwodowy

1.Budowa , powstawanie i rozwój naczyń krwionośnych Budowa histologiczna naczyń krwionośnych
Tętnice i żyły są rurami o ścianach zbudowanych z następujących warstw:
1) śródbłonek (endothelium) - tkanka nabłonkowa /tunica intima/;
2) mięśniówka - tkanka mięśniowa gładka /tunica media/;
3) przydanka - tkanka łączna (włókna kolagenowe i sprężyste) /tunica adventitia/.
Warstwa
Tętnica
Żyła
tunica intima
nabłonek jednowarstwowy płaski (pochodzenia mezenchymatycznego) wzmocniony włóknami klejodajnymi i sprężystymi
nabłonek jednowarstwowy płaski (pochodzenia mezenchymatycznego)
tunica media
szeroka warstwa zbudowana z warstwy mięśni gładkich o przebiegu okrężnym, poprzetykana włóknami i błonami sprężystymi
cienka warstwa zbudowana z warstwy mięśni gładkich o przebiegu skośno-okrężnym, poprzetykana niewielką ilością włókien i błon sprężystych
tunica adventitia
wąska warstwa zbudowana z włokien klejodajnych i sprężystych, bez wyraźnej granicy przechodzi w tkankę łączną otaczającą tętnicę
szeroka warstwa zbudowana z włókien klejodajnych i sprężystych, zawierająca pęczki mięśni gładkich o przebiegu podłużnym
Prawie zawsze tętnicom towarzyszą równowartościowe żyły. Generalnie ściany tętnic są znacznie grubsze i mocniejsze niż żył. Światło tętnic jest rozwarte, natomiast żył przeważnie zapadnięte. Struktura poszczególnych naczyń krwionośnych zależy od:
- odległości od serca
- średnicy naczynia
- ciśnienia wewnątrz naczynia
- szybkości przepływu krwi
Tętnice przystosowane są do wtłaczania krwi, mają więc ściany mocne, o silnie rozwiniętych włóknach mięśniowych gładkich i włóknach tkanki łącznej - sprężystych i kolagenowych. Dzielimy je na:
1) tętnice typu sprężystego
2) tętnice typu mięsistego (mięśniowego)
3) tętnice typu mieszanego
Ad.1. Tętnice typu sprężystego położone są blisko serca np. aorta, tętnica grzbietowa. Ich cechą charakterystyczną jest budowa błony środkowej utworzonej z włókien sprężystych tworzących gęste sieci, blaszki, co zapewnia dużą elastyczność oraz odporność i wytrzymałość.
Ad.2. Tętnice typu mięśniowego są naczyniami oddalonymi od serca, ich nazwa pochodzi stąd, że błona środkowa zbudowana jest przede wszystkim z włókien mięśniowych gładkich. Należą tu m.in. tętnice nerkowe, krezkowe.
Budowa ścian żył nie zależy od wielkości naczynia, a od położenia w stosunku do serca, dlatego można wyróżnić:
- żyły położone poniżej serca, w których krew odprowadzana jest wbrew sile ciężkości, - żyły położone powyżej serca, w których krew spływa do serca siłą ciężkości.

(…)

…, gdzie powoduje ruch robaczkowy jelit oraz nadaje napięcie ścianom jelit, regulując szerokość ich światła,
b) w pęcherzyku żółciowym,
c) w drogach moczowych (moczowody, pęcherz moczowy),
d) w ścianie naczyń krwionośnych i limfatycznych, gdzie może zwiększać lub zmniejszać światło naczyń, regulując tym samym przepływ i ciśnienie krwi.
7.Barwiniki i łuski W ubarwieniu naszych ryb przeważają kolory szarozielone…
… dno podwzgórza ogranicza skrzyżowanie nerwów wychodzących z międzymózgowia - nerwy wzrokowe (nervus opticus).
Główną część nerwu wzrokowego stanowią aksony wielobiegunowych komórek siatkówki. Komórki wielobiegunowe nie są komórkami receptorowymi, tak więc kadłuby komórek łączą się z wypustami komórek dwubiegunowych natomiast komórki dwubiegunowe są połączone z komórkami zmysłowymi tj. czapkami…
… (valvula cerebelli)
Trzon nakrywa rdzeń przedłużony, natomiast czop wciska się głęboko do wnętrza śródmózgowia.
Znajdują się tu ośrodki związane przede wszystkim z błędnikiem odpowiedzialnym za utrzymanie równowagi.
Ośrodki te są odpowiedzialne za utrzymanie napięcia mięśni szkieletowych.
RDZEŃ PRZEDŁUŻONY (medulla oblangala)
Naturalne przedłużenie śródmózgowia i czopu. Ku tyłowi przechodzi w rdzeń kręgowy. Po brzusznej i grzbietowej stronie rdzenia przedłużonego znajduje się podłużna bruzda utworzona przez przegrodę łącznotkankową. Poza tym sklepienie rdzenia rozchyla się na boki, tworząc dzięki temu kolejną przegrodę mózgową. Od góry komora przykryta jest błoniastym sklepieniem, silnie unaczynionym; możemy mówić o splocie naczyniowym.
W rdzeniu znajdują się komórki nerwowe tworzące ośrodek…
… i szczątkowy owal - narząd charakterystyczny dla ryb zamkniętopęcherzykowych (u szczupaka, węgorza).
13.Budowa gamet
Komórki spermatogonialne przekształcają się w spermatocyty pierwszego rzędu. Ta kategoria komórek podlega mejozie (pierwszy odział mejotyczny). W efekcie powstają 2 spermatocyty drugiego rzędu, szybko wchodzą one w drugi podział mejotyczny i w efekcie powstają każdego po 2 spermatydy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz