Zespół organizmów wodnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zespół organizmów wodnych - omówienie - strona 1 Zespół organizmów wodnych - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

WODY PŁYNĄCE
W wodach płynących czynnikiem selekcjujacym jest jednokierunkowy ruch wody. Biocenozy wód płynących są zdominowane przez organizmy bentoniczne. Plankton rzeczny występuje tylko w dużych rzekach, a jego egzystencja jest podtrzymywania przez stałe wymywanie z siedlisk zastoiskowych.
Gatunki wrotków dominujące w nurcie: Karatella.
Wysoka różnorodność zespołu wrotków w małych rzekach nizinnych wynika z wyraźnego rozdziału siedlisk pomiędzy zaakceptowanymi do różnych środowisk zwierzętami. Biocenozy płynące są zdominowane przez konsumentów i destruentów. W pionie dzieli się środowisko rzeczne na:
toń wodną
bental (łożysko)
hyporeal (woda płynąca w przestworach podłoża)
Z biegiem rzeki zmienia się struktura biocenozy. Powstaje poziomy podział cieku wzdłuż jego biegu. Podział rzeki na krainy opiera się na występowaniu dominujących gatunków.
Wyróżnia się 5 krain:
kraina pstrąga - obejmuje górny bieg rzeki wraz ze strefą źródliskową o zimnej, przejrzystej i wartko płynącej wodzie, dnie kamienistym i żwirowym.
kraina lipienia - obejmuje dolny bieg potoku górskiego, wartki prąd, woda chłodna, urozmaicone dno, w towarzystwie ze ŚWINKĄ? (sprawdzić to)
kraina brzany - środkowy bieg potoku górskiego, prąd szybki, dno żwirowe i piaszczyste, wyższa temperatura, lekki niedobór tlenu, gatunki: świnka bzdręga i okoń
kraina leszcza - dolny bieg rzeki, szerokie koryto, powolny nurt, temperatura powyżej 20 stopni C, dno piaszczyste, deficyty tlenu przy dnie, gatunki: płoć, sandacz, karp, lin, szczupak, węgorz
kraina jazgarza - obejmuje ujęcia dużych rzek, wahania poziomu wody na skutek pływów, woda słonawa, dużo mułu, gatunki: płoć, sandacz, karp, lin, szczupak, węgorz, gładzica. Koncepcja River Continuum
W górnych odcinkach, zalesionych produkcja pierwotna jest niewielka, natomiast jest duży wpływ grubocząsteczkowego detrytusu; w biocenozie dominują rozdrabniacze, liczni też zbieracze.
W środkowym odcinku rzeki, przy szerokim korycie nawet nabrzeżne drzewa nie zacieniają całego cieku, w nurcie rozwijają się makrolity, wzrasta intensywność….
W środkowych odcinkach rzek mogą rozwijać się makrolity (produkcja autochtoniczna); dominują zdrapywacze i zgeryzacze, nieliczni rozdrabniacze. W dolnym cieku rzeki dopływ allochtonicznego detrytusu jest niewielki, zwiększona produkcja za sprawą fitoplanktonu, dominują zbieracze i filtratory.
Ekologia ekosystemów - biocenozy osadzone w swoim abiotycznym środowisku i wchodzące w interakcje z jego składnikami, tworzą ekosystem.
Ekosystem - dowolny fragment biosfery, w który grupa organizmów realizuje procesy produkcji i dekompozycji przy chociaż częściowo zamkniętym obiegu materii z wykorzystaniem przepływającej przez ten system energii. Elementami nieożywionymi ekosystemu są pule związków chemicznych, akceptorów i donorów elektronów, substratów mineralnych i organicznych (Weiner, 1999).

(…)

… słoneczne, allochtoniczny dopływ materii organicznej i zredukowane połączenia nieorganiczne.
Pierwsza zasada termodynamiki (zasada zachowania energii) - w żadnych przemianach energetycznych energia nie może powstać z niczego ani ulec zanikowi.
Druga zasada termodynamiki - każdej przemianie energetycznej towarzyszy strata wolnej energii w systemie; w przemianach energii w sieci troficznej i poziomach…
… czas wymiany (turnover time)
Wydajność ekologiczna - wyraża ilość energii przekazywanej między kolejnymi ogniwami łańcucha pokarmowego. Mieści się w zakresie od 0,05 do 0,20, czyli od 80 do 95% energii ulega stracie przy przechodzeniu do następnego ogniwa łańcucha pokarmowego.
Liczba możliwych w określonym ekosystemie poziomów troficznych zależy więc od puli startowej, czyli produkcji pierwotnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz