Zagadnienia-eksploatacyjne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 875
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zagadnienia-eksploatacyjne - strona 1

Fragment notatki:

ZAKRES EGZAMINU DYPLOMOWEGO dla kierunku studiów ENERGETYKA
studia I stopnia inżynierskie
specjalność energetyka cieplna i jądrowa
Zagadnienia eksploatacyjne
Charakterystyki wentylatora, punkt pracy, metody regulacji parametrów pracy wentylatora
Wentylator może pracować w różnych punktach swojej charakterystyki ciśnienia, w dopuszczalnym z ekonomicznego i eksploatacyjnego punktu widzenia jej zakresie. To w którym punkcie roboczego zakresu charakterystyki pracuje, zależy od oporów instalacji podłączonej do wentylatora. Najlepiej jest gdy opory instalacji są równe optymalnemu przyrostowi ciśnienia wentylatora . Oprócz równości warunkiem prawidłowego doboru wentylatora do eksploatowanej instalacji jest, aby wentylator w punkcie optymalnym miał jak najwyższą sprawność, mówimy wówczas o optymalnym doborze optymalnego wentylatora.
Rzeczywisty punkt pracy wentylatora leży na przecięciu charakterystyki przyrostu ciśnienia wentylatora z charakterystyką instalacji. Punk ten ustalany jest samoistnie w czasie pracy wentylatora, gdy wentylator wytworzy przyrost ciśnienia równy oporowi instalacji wymuszający w niej przepływ. Zatem wentylator musi mieć geometryczne i kinematyczne możliwości wynikające z rodzaju konstrukcji wirnika, aby mógł spowodować oczekiwany przepływ. Punkt pracy (rys. 11.1) zaznaczono literą B. Punkty M i E określają dopuszczalny zakres eksploatacji wentylatora. Ograniczenie od góry literą M podyktowane jest granicą pompażu, która przebiega w okolicy maksymalnego przyrostu ciśnienia. Na lewo od punktu M praca wentylatora jest zabroniona, gdyż występują tam drgania powietrza w instalacji, duży hałas, niska sprawność. Charakterystyki wentylatora
Podobnie jak dla pomp charakterystyki wymiarowe wentylatora przedstawiane są w układach:
Tok postępowania pomiarowego jest również jak przy pomiarze pomp wirowych z tą tylko różnicą, że regulację wydajności dokonuje się dławieniem na wlocie do rurociągu ssawnego lub na wylocie z rurociągu tłocznego.
Charakterystyki bezwymiarowe
Charakterystyki bezwymiarowe wentylatorów przedstawiają zależność , , , znajdują one zastosowanie przy projektowaniu wentylatorów geometrycznie podobnych.
Regulacja:
Regulacja parametrów wentylatora jest konieczna wówczas, kiedy punk pracy nie pokrywa się z punktem optymalnym lub gdy proces technologiczny obsługiwany przez wentylator wymaga zmian ciśnienia i wydajności.


(…)

…, jej odległości od domu, wysokości na jaką ma być pompowana woda, wymaganego ciśnienia w punktach poboru wody oraz strat ciśnienia na drodze pompowania. Straty ciśnienia występują na całej długości przewodów, a także w miejscach, gdzie zmieniają się średnice lub kierunek prowadzenia przewodów, lub tam, gdzie na przewodzie zamontowane są zawory, wodomierze czy urządzenia do uzdatniania wody (filtry, odżelaziacze…
… roboczym w pompie jest tłok lub wirnik łopatkowy. Pompy tłokowe charakteryzują się stałą, niezależną od wysokości podnoszenia, wydajnością. Nie są jednak powszechnie stosowane, ponieważ są dość duże, ciężkie i stosunkowo drogie. Najczęściej używa się ich w układach bardzo wysokiego ciśnienia lub w stacjach uzdatniania wody do dozowania na przykład chloru. Wydajność pomp wirowych jest zależna od wysokości…
… szeregowo lub równolegle. Połączenie szeregowe (np. pompa tłoczy przewodem do drugiej pompy), powoduje zwiększenie wysokości podnoszenia układu. Charakterystyka połączenia szeregowego jest sumą wysokości podnoszenia dla tych samych natężeń. Najczęściej taki układ stosuje się w przypadku wirników w pompach głębinowych. Połączenie równoległe (np. dwie pompy tłoczą wodę do jednego przewodu) zapewnia…
… oraz h'. Punktem pracy pompy w układzie jest punkt W' przecięcia charakterystyk p i r'. W porównaniu do pracy przy zamkniętym zaworze zr (punkt W), wydajność pompy wskutek częściowego otwarcia zaworu wzrosła z wartości Qw do Q'w.. Jednak w rurociągu 1 płynie mniejszy niż po­przednio strumień objętości cieczy Q. Pozostały strumień, tj. Q'2 = Q'w- Q tj. płynie przez upust 2 z powrotem do obszaru…
… wody z sieci lub zbiorników retencyjnych, a także w zestawach do podnoszenia ciśnienia, gdzie mogą być jeszcze dodatkowo łączone ze sobą szeregowo (układy szeregowo-równoległe). Współpraca kilku pomp powoduje zwiększenie obszaru zmienności wydajności całego układu i jego wysokości podnoszenia, przez co, w porównaniu z jedną pompą, lepiej dostosowuje się on do zmiennych warunków pracy (pompowanie wody…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz