To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Wykład 6
KONCEPCJA STRUKTURY IDEALNEJ Maxa Webera - BIUROKRACJA - systematyczny, naukowo uzasadniony sposób organizacji jednostek w celu odniesienia najlepszych efektów (skuteczności działania).
Cechy biurokratycznej organizacji:
daleko posunięty podział pracy (specjalizacje);
rozbudowana hierarchia organizacyjna (dążenie do poszerzenia władzy);
regulacje - przepisy i regulaminy, które zapewniają brak spontaniczności w organizacji; ponadto chronią pracowników przed nadużyciami zwierzchnika i współpracowników poprzez dokładnie opisane możliwe zachowania;
bezosobowość - jak najmniej emocji przez regulacje i ścisłe regulaminy; petenci są traktowani w sposób bezosobowy;
dokumentacja działalności - komunikacja między szczeblami przybiera formę pisemną (na papierze lub w komputerze);
- kompetencje techniczne dla zwierzchników do obsadzania stanowisk; - przewidziany jest awans jako motywacja do skupienia się na celu organizacji; - zapewnione zabezpieczenie materialne po ukończeniu pracy w organizacji (emerytura).
W języku potocznym biurokracja kojarzy się źle i jest synonimem niewydajności (koncepcja wyszkolonej nieudolności)., poprzez schematyzację, czyli wyuczenie się danego sposobu działania. W nietypowej sprawie funkcjonariusz nie radzi sobie, brak mu pomysłu przez wyuczenie na rozwiązanie problemu. Jest to organizacja niewydolna, której często towarzyszą uprzedzenia, pewne sprawy są trudne, kłopotliwe, niechętne widziane (psychoza zawodowa).
Przemieszczenie celu - skupienie się na środkach prowadzących do osiągnięcia głównego, wyjściowego celu, realizacja innego celu, który jest w świadomości („cel sam w sobie”); przez to często mamy do czynienia z brakiem sprawnego działania organizacji (niewydolność).
Rozbudowanie hierarchii - każdy posiadający odrobinę władzy dąży do tego, aby poszerzyć swoją władzę, często to robią zatrudniając nowych podwładnych; organizacja rozbudowuje się w sposób niekontrolowany - zaczyna być zbyt droga.
CZYNNIKI DEZORGANIZACJI: przemieszczenie celu;
podział pracy:
stosunki gry - poprzez podział pracy pracownicy dzielą się na tych, którzy są na tym samym szczeblu i współdziałają ze sobą oraz pozostałych (na wyższym lub niższym szczeblu), którzy są ich przeciwnikami; jest to związane z rozliczeniem celu cząstkowego.
deformacja obrazu organizacji - różnica perspektywy, bo z różnego punktu widzenia dana sprawa nabiera innego znaczenia (większego lub mniejszego);
grupy interesu - ludzie o podobnych pozycjach, kwalifikacjach i interesach mogą stworzyć grupę, która jest w stanie zaszantażować organizację, mogą walczyć o poprawę swoich warunków w organizacji, aby temu zapowiedz służą drogi awansu indywidualnego
(…)
… organizacji jest niespójna nie możliwe jest właściwe współdziałanie, spełnianie określonych ról. Struktura patologiczna nie spełnia dobrze swojego celu i jest niezdolna do samodoskonalenia się.
ZBIOROWOŚCI TERYTORIALNE - zbiór jednostek oddzielony od innych, którego elementem spajającym jest to samo terytorium. Wszystkie społeczności lokalne są zbiorowościami terytorialnymi, ale nie wszystkie zbiorowości terytorialne są społecznościami lokalnymi.
Ferdynand Tönnies (niemiecki socjolog) wyróżnił 2 typy zbiorowości związanych z terytorium: wspólnoty (Gemeinschaft) - obejmujące braterstwo, sąsiedztwo, własność zbiorową, tradycyjne normy i zwyczaje oraz zrzeszenia (Gesellschaft) - charakteryzujące się istnieniem umów między jednostkami, relacjami wyrachowanymi i regulowanymi przez sformalizowane normy prawne…
… (elementy więzi społecznej). W obrębie społeczności lokalnej istnieje szczególny stosunek do wspólnego terytorium.
Czynniki przekształcające zbiorowości terytorialne w społeczności lokalne:
terytorium, interakcje, więź psychiczna, szczególny stosunek do własnego terytorium
społeczność ma zdolność do podejmowania wspólnych działań w celu rozwiązywania wspólnych problemów.
Koncepcja Talcotta Parsonsa…
….
Czynniki różnicujące rodzinę:
różne postacie małżeństwa: monogamiczne (1K+1M) lub poligamiczne (nK/nM): poliandria (1K+nM) lub poliginia (1M+nK), pierwotnie były jeszcze „małżeństwa grupowe” (nK+nM), ale trudno to nazwać małżeństwem.
reguły dziedziczenia, np. zasada primogenituzy - cały majątek dziedziczy najstarszy syn
sposoby zamieszkiwania,
typy (podział) władzy,
sposoby doboru partnera: egzogamia (kogo nie wolno poślubićkazirodztwo) lub endogamia (kogo należy poślubićmałżonek wewnątrz własnej klasy),
sposoby zdobycia współmałżonka: pojmanie, zakup, itp.
Funkcje rodziny:
1). Funkcja prokreacji - biologiczne odtwarzanie społeczności; regulacja życia seksualnego w zbiorowości.
2). Funkcja socjalizacyjna - zapewnienie ciągłości kulturowej przez rodzinę. (to w rodzinie rodzący się osobnik nabywa…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)