Wpływ hałasu na organizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1316
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wpływ hałasu na organizm - strona 1 Wpływ hałasu na organizm - strona 2

Fragment notatki:

Wpływ hałasu na organizm i potrzeba ochrony przed nim. Drgania akustyczne dostarczają człowiekowi informacji o otaczającym go świecie, jednak gdy ich intensywność jest zbyt duża, mogą być dla człowieka uciążliwe a niekiedy nawet szkodliwe. Zagrożenie wiąże się przede wszystkim z oddziaływaniem na człowieka drgań słyszalnych o częstotliwości od 16 Hz do 16 kHz i właśnie takie uciążliwe drgania określa się mianem hałasu. Hałas jest skutkiem nakładania się różnych dźwięków, które ulegają zmieszaniu w sposób pozbawiony ładu, potocznie jest to każdy przeszkadzający nam dźwięk. Wpływ hałasu na organizm jest różny ale przede wszystkim atakuje on układ nerwowy. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ skutki oddziaływania hałasu rzadko ujawniają się od razu, częściej kumulują się w czasie. Hałas w warunkach codziennych jest praktycznie nie do uniknięcia. Towarzyszy nam w domu, pracy, szkole oraz przy korzystaniu ze wszystkich zdobyczy cywilizacji. Ilość źródeł hałasu jest niezliczona, lecz głównym jego źródłem są: przemysł, środki transportu i urządzenia domowe.
Hałas występujący w życiu codziennym człowieka jest przyczyną powstawania i rozwoju chorób o podłożu nerwicowym. Najostrzejszy skutek hałasu to głuchota, która występuje u ludzi pracujących w przemyśle. Ocenia się, że około 120 milionów ludzi na świecie cierpi na niepełnosprawność słuchową. Długotrwały hałas prowadzi do zaburzenia snu, a sen jest naturalną formą regeneracji naszego organizmu. U ludzi słuchających bardzo głośnych koncertów lub chodzących z walkmenami na uszach może dochodzić do zaburzeń w układzie nerwowym. Następują: zaburzenia czucia, wzmożona pobudliwość, bezsenność, utrata łaknienia, bóle i zawroty głowy, bardzo szybkie znużenie się podczas nauki i brak zdolności zapamiętywania, niektórzy lekarze nazywają te objawy zespołem pohałasowym Hałas oddziałuje ujemnie również na ośrodkowy układ nerwowy, powoduje: zmiany akcji serca, rytmu oddychania, ciśnienia tętniczego krwi, temperatury ciała, co jest reakcją obronną organizmu. Hałas również wpływa na zrozumiałość mowy, zaburza wzrok i rozprasza uwagę. Udowodniono także, że hałas jest przyczyną wcześniejszego starzenia się i w 30 przypadkach na 100 skraca życie mieszkańców dużych miast o 8 - 12 lat.
Z punktu widzenia ochrony zdrowia niezbędna jest eliminacja lub zmniejszenie hałasu w miejscach bytowania, pracy i na terenach rekreacyjnych. W praktyce stosuje się kompleksową metodę ochrony przed hałasem poprzez ustawy, rozporządzenia, normy, które regulują prawnie poziom natężenia hałasu oraz ustalają normy pracy dla ludzi narażonych na hałas. Używa się również różnego rodzaju środków technicznych zmniejszających hałas a także środków wyciszających np. ekranów dźwiękochłonnych.


(…)

… wpływa na przebieg procesów emocjonalnych, poznawczych, emocjonalno - motywacyjnych. Np. u dzieci lęk przed lekarzem, utratą matki, bólem, utratą bezpieczeństwa. Umacnia on poczucie zagrożenia, co może przyspieszyć proces choroby.
Przykładami chorób przewlekłych są: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, wady serca, fenyloketonuria, mukowiscydoza.
NASTĘPSTWA DLA CHOREGO DZIECKA
-niezadowolenie z własnego wyglądu
-długotrwała, częsta nieobecność w szkole, powodująca duże zaległości i izolację społeczną
-współistnienie w wielu chorobach zmian w obwodowym układzie nerwowym (np. mikrouszkodzenia), wpływających na sprawność umysłową dziecka, opanowanie podstawowych technik i umiejętności szkolnych (czytanie, pisanie, liczenie)
-często występujące zmiany psychofizycznej dyspozycji do nauki, zależne…
… się kompleksową metodę ochrony przed hałasem poprzez ustawy, rozporządzenia, normy, które regulują prawnie poziom natężenia hałasu oraz ustalają normy pracy dla ludzi narażonych na hałas. Używa się również różnego rodzaju środków technicznych zmniejszających hałas a także środków wyciszających np. ekranów dźwiękochłonnych.
CHOROBA PRZEWLEKŁA
Jest to zaburzenie, odchylenie od normy o przedłużonym czasie trwania…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz