To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Instrumentalne metody analizy - podstawowe zagadnienia
1. Wzorce i materiały odniesienia
W anaalityce cheemicznej nieezwykle istootnym problemem jest możliwość porównywania wyników pochodzących z różnych laboratoriów lub z jednego laboratorium, ale wykonanych w różnym czasie. Jest to realizowane poprzez zastosowanie we wszystkich laboratoriach tej samej skali pomiarowej lub tego samego punktu odniesienia. (Rysunek1.jpg)
(Tytuł: Wzorce i materiały odniesienia - zależność pojęć.) 1.1. Wzorce analityczne Ponieważ każdy wynik pomiaru eksperymentalnego jest otrzymywany poprzez porównanie z przyjętymi wzorcami lub wielkościami odniesienia, w związku z tym także w laboratorium analitycznym muszą być stosowane wzorce, które umożliwią takie porównanie. Zadanie to pełnią substancje zwane wzorcami analitycznymi ( ang. analytical standards ). Odgrywają one podobną rolę jak metr, kilogram czy sekunda w pomiarach długości, masy lub czasu. Wzorce podstawowe ( ang. primary standards ) są homogenicznymi substancjami o określonym składzie, czystości i działaniu, przy czym cechy te zostały zmierzone i podane przez wykwalifikowany zespół (organizację). Wzorce podstawowe mogą być stosowane do określenia nieznanego stężenia lub kalibracji przyrządu pomiarowego w celu zapewnienia długoterminowej wiarygodności i rzetelności procedury pomiarowej. Do tej grupy zaliczamy wzorce chemiczne, materiały odniesienia i certyfikowane materiały odniesienia. Wzorcami chemicznymi są substancje o wysokiej czystości, która jest certyfikowana przez producenta. Materiały te powinny być łatwe do wytworzenia, oczyszczenia oraz przechowywania w postaci oczyszczonej. Przykładowymi wzorcami chemicznymi są: węglan sodu Na2CO3, jodek potasu KIO 3 oraz dwuchromian potasu K2Cr2O7.
Materiał odniesienia ( ang. reference material, RM ) to materiał lub substancja, których jedna lub więcej wartości ich właściwości są dostatecznie jednorodne i na tyle dobrze określone, aby mogły być stosowane do kalibracji przyrządu, oceny metody pomiarowej lub do przypisania wartości cechom materiałów.
Certyfikowany (atestowany) materiał odniesienia ( ang. certified reference material, CRM ) to materiał odniesienia opatrzony atestem (certyfikatem), którego jedną lub więcej właściwości atestowano z wykorzystaniem procedury zapewniającej odniesienie do dokładnego wzorca jednostki miary wyrażającej daną właściwość, z jednoczesnym podaniem, dla każdej atestowanej wartości, niepewności na określonym poziomie ufności. 1.2. Przykłady certyfikowanych materiałów odniesienia W sprzedaży dostępna jest duża liczba różnych materiałów odniesienia, które pokrywają zapotrzebowanie na wielu polach działalności analitycznej. Do podstawowych obszarów zastosowań materiałów odniesienia w laboratorium można zaliczyć:
(…)
…, co może być potwierdzone analizą statystyczną. (Tabela1)
2. Kalibracja metod analitycznych
Kalibracja jest jednym z podstawowych wymagań osiągnięcia spójności pomiarowej. Polega ona na odtworzeniu zależności pomiędzy sygnałem analitycznym (rejestrowanym przy pomocy przyrządu lub systemu pomiarowego) a stężeniem lub ilością (masą) substancji oznaczanej w celu wyznaczenia stężenia lub zawartości tej substancji…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)