To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Podatek od towarów i usług (VAT) Wartość netto, wartość brutto i VAT Wartość brutto stanowi sumę wartości netto i podatku od towarów i usług (VAT).
Przykładowo: Produkt
Wartość netto
VAT
Wartość brutto (wartość netto + VAT)
Buty
10'000 2'200
12'000
Klapki
5'000
1'100
6'100
Kwalifikacja towaru do właściwej stawki VAT: - na podstawie ustawy i podatku od towarów i usług; Ponadto rozporządzenia do ustawy.
- można uzyskać opinię od Urzędu Statystycznego
Podatkiem od towarów i usług (VAT) opodatkowane są: - eksport i import towarów
- wewnątrz wspólnotowe (na terenie UE) nabycie i dostarczenie towarów - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju (kupno towaru w sklepie, korzystanie z usług telekomunikacyjnych itp.)
Podatku od towarów i usług (VAT) nie stosuje się do: - transakcji sprzedaży przedsiębiorstwa, które samodzielnie prowadzi bilans
- czynności, które nie są przedmiotem prawnie skutecznej umowy
- prezenty o małej wartości
Dostawa towarów: - Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel
- wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej o podobnym charakterze o wymiarze czasowym lub z odroczoną datą zapłaty - jeżeli ostatnia wpłata przewiduje przeniesienia prawa własności.
- również przekazanie towarów na cele inne, niż te związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Np. darowizny.
Prezenty o małej wartości: Prezentem jest przekazanie towarów o niskiej wartości, którego wartość w roku podatkowym nie może przekraczać 100 PLN. Jeżeli cena nabycia towaru nie istnieje, wytworzenie takiego towaru nie może przekraczać kosztów 10 PLN.
Świadczenie usług: Każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów (np. świadczenia telekomunikacyjne).
Wewnątrz wspólnotowe nabycie towarów: Nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabycie musi być odbyte na terenie UE, jednak w ramach więcej niż jednego kraju. Wewnątrz wspólnotowa dostawa towarów: Wywóz towarów z jednego do drugiego kraju na terenie UE.
Likwidacja działalności: opodatkowaniu tym podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów , w przypadku: - rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej,
(…)
… staje się Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
Obowiązek podatkowy:
- obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usług.
- Jeżeli towar lub usługa są tego typu, że wymagają wystawienia faktury, wtedy obowiązek podatkowy powstaje z dniem wystawienia faktury. Fakturę należy wystawić ciągu 7 dni.
- w przypadku importu zobowiązanie powstaje z chwilą powstania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)