PLANOWANIE TERYTORIALNE
to kompleks narzędzi prawnych przeznaczonymi do regulacji i organizowania przestrzeni. Są to instrument o zasięgu ponad gminnym, których celem jest wytyczenie podstawowych kierunków zagospodarowania przestrzennego. W prawodawstwie autonomii pojawiają się pod rożnymi nazwami np. Planes Directores Territoriales.
PLANOWANIE URBANISTYCZNE
służy opracowaniu planu zagospodarowania przestrzennego dla terytorium gminy. Zgodnie z hiszpańską doktryną i orzecznictwa akty planowania urbanistycznego są uznawane za akty o charakterze wykonawczym, są źródłem norm o charakterze powszechnie obowiązującym. Mają charakter uzupełniający.
Planowanie na szczeblu ponad gminnym / planowanie terytorialne
Planowanie terytorialne jest funkcją publiczną dotyczące zarządzania jakimś terenem. W celu organizacji jego racjonalnego i zrównoważonego rozwoju oraz zarządzania jego zasobami naturalnymi w sposób sprzyjający spójności i integracji społecznej.
3 cele działalności:
- jak najlepsze skomunikowanie wewnętrzne obszaru autonomii oraz skomunikowanie z całym krajem
- sformułowanie wytycznych, których celem będzie polepszenie warunków życia społeczności lokalnej oraz zharmonizowanie rozwoju społeczno- ekonomicznego z ochroną środowiska naturalnego, dziedzictwa historycznego i kulturowego
- koordynowanie działalności poszczególnych podmiotów administracyjnych terytorialnej oraz koordynowanie uchwalonych przez te podmioty programów infrastrukturalnych po przez zapewnienie rezerw gruntowych niezbędnych do realizacji tych działań.
Ustawa przewiduje 3 typy planów terytorialnych:
regionalny plan strategii terytorialnej
programy koordynujące działania terytorialne
plany zagospodarowania środowiska naturalnego i rolnego
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)