Model produkcyjny- opisuje przedsiębiorstwo jako układ techniczny, który przetwarza energię i materię nakładu w dany produkt. Kładzie nacisk na fakt, że przedsiębiorstwo nie produkuje wartości dodanej, czyli najpierw musi wyprodukować jakieś dobra lub usługi , żeby sprzedać je na rynku.
Model finansowy- czyli analiza finansowa przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo jest traktowane jako system zasobów mających zawsze określoną wartość finansową, które są przekształcane w strumienie finansowe.
Model produkcyjny- opisuje przedsiębiorstwo jako układ techniczny, który przetwarza energię i materię nakładu w dany produkt. Kładzie nacisk na fakt, że przedsiębiorstwo nie produkuje wartości dodanej, czyli najpierw musi wyprodukować jakieś dobra lub usługi , żeby sprzedać je na rynku. Model ten jest użyteczny dla klasycznego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Podstawowymi pojęciami dla określenia zmiennych są np.: wydajność, pracochłonność, materiałochłonność, energochłonność, normy techniczne, produkcja taśmowa, logistyka itp.
Model finansowy- czyli analiza finansowa przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo jest traktowane jako system zasobów mających zawsze określoną wartość finansową, które są przekształcane w strumienie finansowe. Kapitał przedsiębiorstwa traktowany jest jako wartość, a nie jako zestaw materialnych czynników produkcji. Obliczenie tej wartości i jej zmian oparte jest na konwencji księgowej (sprawozdawczej). Konwencja finansowa wprowadza liczne zmienne, które nie istnieją w tradycyjnej analizie mikroekonomicznej, np. kapitał organizacyjny, potencjalna wartość rynkowa przedsiębiorstwa. Istnieją specjalne techniki wyceny finansowej wartości przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o ujęcie finansowe przedsiębiorstwa, podstawowym celem firmy jest maksymalizacja jej wartości w średnim i długim okresie czasu. Niekoniecznie wynika to z bieżącej wartości zysku.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)