To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
HAŁAS
Sygnały dochodzące z otoczenia rejestrowane narządem słuchu, nazywa się dźwiękami. Występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia człowieka określamy mianem hałasów.
Najczęściej stosowaną miarą hałasu jest poziom dźwięku wyrażany w decybelach dB
Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków które ulegają zmieszaniu w sposób pozbawiony ładu. Hałasem nazywamy w mowie potocznej każdy przeszkadzający dźwięk. Hałas może wywoływać niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka świat zwierzęcy i roślinny.
Towarzyszy nam w domu, pracy oraz przy korzystaniu z wszelkich zdobyczy cywilizacji. Ilość źródeł hałasu jest ogromna lecz szczególnymi jego źródłami są: przemysł (zbyt hałaśliwie pracujące maszyny i urządzenia, środki transportu
SZKODLIWOŚĆ HALASU
Hałas przede wszystkim prowadzi do ubytków słuchu. Jednak wpływa on również na zmniejszenie zrozumiałości mowy, zaburza wzrok i rozprasza uwagę. Udowodniono, że hałas jest przyczyną przedwczesnego starzenia się i w 30 mieszkańców dużych miast o 8-12 lat przypadkach na 1200 skraca Zycie. Nagły krótkotrwały hałas stawał się (głownie u dzieci) powodem zaburzeni8a widzenia, jąkania się a nawet padaczki. Natomiast niektóre ośrodki lekarskie od wielu lat wysuwają hipotezę, jakoby nadmierny hałas mógłby być przyczyna powstania raka. Jedną z poważniejszych konsekwencji hałasu jest bezsenność. W czasie snu dochodzi do regeneracji sil organizmu. Sen ma zasadnicze znaczenie dla ośrodkowego ukl. Nerwowego i komórek kory mózgowej.
HAŁAS poniżej 35dB nie są szkodliwe dla zdrowia ale mogą być denerwujące np.:
(szum wody, brzęk przekładanych naczyń lub narzędzi)
HAŁAS od 35dB do 70 dB wywierają ujemny wpływ na ukł. Nerwowy powodując:
-zmęczenie
-spadek wydajności pracy
-trudności w zasypianiu i wypoczynku.
HAŁAS od 70dB do 85dB trwające stale powodują:
-bóle głowy
-trwałe osłabienie słuchu
-zmniejszenie wydajności pracy
-ujemny wpływ na ustrój nerwowy człowieka
HAŁAS OD 85do 130dB
-uszkodzenie słuchu
-zaburzenia ukł. Krążenia, nerwowego, ukł równowagi
-uniemożliwienie zrozumiałości mowy nawet z odległości 0,5metra
(…)
… i słyszeć ultradźwięki, np. pies, szczur, delfin, wieloryb, chomik czy nietoperz.
Zastosowania ultradźwięków Ultradźwięki dzięki małej długości fali pozwalają na uzyskanie dokładnych obrazów przedmiotów. Urządzenie, które umożliwia obserwację głębin morskich to sonar. Jego zastosowanie to lokalizacja wszystkich obiektów zanurzonych w wodzie. Sonary wykorzystywano w okrętach podwodnych.
Ultradźwięki…
… w takich zabiegach jak peeling kawitacyjny i sonoforeza.
Ultradźwięki w naturze Ultradźwięki są również wykorzystywane przez istoty żywe - wiele gatunków posługuje się nimi w celu echolokacji. Na przykład większość nietoperzy wytwarza ultradźwięki krtanią i emituje je przez pysk lub nos (rzadziej), wiele gatunków posiada również duże i bardzo sprawne uszy. Są one zdolne do wykrywania owadów latających w ciemnościach (ćmy). Niektóre owady bronią się przed atakiem nietoperza dzięki zdolności do detekcji pochodzących od niego ultradźwięków. Nietoperz tuż przed atakiem wysyła w kierunku ofiary specjalną skupioną wiązkę sygnałów echolokacyjnych, aby zwiększyć precyzję pomiaru odległości. Jeżeli owad usłyszy taki dźwięk, natychmiast składa skrzydła i spada na ziemię, dzięki czemu nietoperz nie może go już odnaleźć.
Ultradźwięki wykorzystują również walenie. Wieloryby używają ich do echolokacji w podobny sposób jak to się odbywa technice morskiej. Dzięki temu mogą namierzać ławice ryb lub plankton. Najdoskonalszy zmysł echolokacji posiadają delfiny. Na ich głowach znajduje się rezonator pozwalający na generowanie precyzyjnie ukierunkowanego strumienia ultradźwięków. Jednocześnie ogromne mózgi delfinów są w stanie…
… uraz akustyczny
Układ pokarmowy
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy
-niżyt żołądka i dwunastnicy
-zaburzenia perystaltyki jelit
-osłabienie apetytu
(POLAK)
Skutki ogólne
-negatywny wpływ na możliwości komunikowania się
-obniżenie sprawności nauczania
-rosnąca liczba zachorowań na głuchotę
-wzrost wypadków
-utrudnienie odbioru sygnałów optycznych
-obniżenie sprawności i chęci działania…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)