To tylko jedna z 5 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Alkaloidy kurary
Kurara - trucizna wytwarzana z wyciągu kory kilku gatunków kulczyby (Strychnos toxifera, S. cognes, S. schomburgkii), z cebuli rośliny Burmannia albo ze śluzowatej substancji korzeni Cissus quadrialata lub Chondodendron tomentosum - używana przez Indian południowoamerykańskich do zatruwania strzał do łuków i dmuchawek.
Zawiera alkaloidy porażające przewodzenie nerwowo-mięśniowe:
kurarynę
tubokurarynę.
Właściwości trujące kurary dotyczą tylko sytuacji bezpośredniego przedostania się do krwi - połknięcie jest nieszkodliwe. Kurara powoduje natychmiastowe wiotczenie mięśni, co jest wykorzystywane w medycynie.
Kurara blokuje acetylocholinowe receptory nikotynowe występujące w synapsie nerwowo-mięśniowej mięśnia szkieletowego.
Tubocurarine
Alkaloidy terpenowe
Paklitaksel (paclitaxel, ATC: L 01 CD 01) - terpenowy alkaloid należący do grupy taksoidów wyizolowany kory cisa zachodniego ((łac. Taxus brevifolia). Posiada działanie cytostatyczne. Należy do leków fazowo - specyficznych (faza G2 i faza M). Jego działanie antymitotyczne polega na zahamowaniu depolimeryzacji mikrotubul, co uniemożliwia prawidłowe rozdzielenie chromatyd siostrzanych i wędrówkę chromosomów siostrzanych podczas podziału komórki. Konsekwencją zaburzeń mitozy jest śmierć komórki.
Taksol
Alkaloidy steroidowe
Solanidyna - alkaloid steroidowy występujący w roślinach psiankowatych, m.in. ziemniakach. Tomatydyna - alkaloid steroidowy wyst. m.in. w częściach zielonych pomidora
Glikoalkaloidy sterydowe
Są grupą związków spokrewnionych ze sterolami. Glikoalkaloidy sterydowe występują w roślinach z rodziny psiankowatych Solanaceae, np. ziele i pozieleniałe bulwy ziemniaka, ziele pomidora, ziele i owoce psianek, ziele i owoce papryki (tomatyna, solanina, solasonina). Do glikoalkaloidów należy również weratryna - metabolit ciemiężyc Veratrum. Glikoalkaloidy sterydowe hemolizują krwinki, mają właściwości fitoncydów (antybiotyki) i pełnią funkcje obronne u roślin.
(…)
… i solatriozy; Spożyta, np. z kiełkującymi ziemniakami, może spowodować poważne zatrucia pokarmowe. Ponadto wykazuje działanie rakotwórcze. Znajduje się ona w największym stężeniu w owocach ziemniaka (małe zielone kulki jesienią) oraz w niedojrzałych pomidorach. Niewskazane jest jedzenie młodych ziemniaków, które są jeszcze częściowo zielone — może to spowodować poważne problemy żołądkowe. Objawy zatrucia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)